Skaver på rätt sätt

POP

Hello Saferide
More modern short stories
Razzia
Betyg: 4

Publicerad: 2008-09-19 06:00 | Uppdaterad: 2008-10-01 13:29
Annika Norlins engelska alterego Hello Saferide är livrädd för att vara perfekt. Redan omslagets genomarbetade fågelestetik överskuggad av nedbitna, slarvigt rödmålade naglar visar hur hon vill ha det.
För det är en fin grund hon målar upp. Välskrivna popmelodier som smälter i munnen och texter om människans ängsliga navelskåderi och vardagliga petitesser.
Över allt lägger hon en sång som i sin iver att inte sticka ut, trots allt skaver som tänder mot röda naglar.
Hon är bra på det där, en av de bästa i Sverige inom indiepopen. Så bra att när jag spelat skivan tre gånger på raken, vill jag höra den igen. Inte så mycket för att jag känner igen mig. Utan för att jag mår bra av att höra en tjej som gräver i den gamla amerikanska countryn innan hon gör ett nytt briljant popalbum i tiden.
Anna Sims
054-19 97 08
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor