Räfven – Helt galet dansant

Folkmusik

Räfven
Next time we take your instruments!
Räfven/Border
4/5
Publicerad: 2008-04-11 06:00 | Uppdaterad: 2008-08-29 17:28

Foto: Lotta Andersson
 [Förstora] 

Foto: Lotta Andersson
 [Förstora] 
Denna göteborgska och yviga världsmusikgrupp startade som en protest mot kriget i Irak, 2003, och har sedan dess rest land och rike runt för att få gatorna att dansa. Musiken, som böljar mellan klezmer, balkan och svenskt, är proggig, ivrig och spontan. Det går knappt att sitta still när Räfven dundrar igång med sina energiska och eggande egenskrivna låtar.
Från att ha vuxit fram som ett prunkande liveband, och formats av livet som gatumusikanter, har Räfven nu stämt instrumenten och bestämt sig för att ge allt. Det doftar sommaryra, cirkusdamm och färgglada marknadsstånd. Och man vill bara ha mer!
Lovisa Eriksson
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor