Star Choir South Africa
Star Choir South Africa

Flyttar Afrika till Sverige

NÖJE

Det svenska möter det afrikanska.
Söndag kväll samlas över 500 ungdomar från Karlstad för att möta afrikanska rytmer och sånger tillsammans med bland andra Louise Hoffsten och Triple & touch.
Star for life gästar Karlstad ännu en gång.
Publicerad: 2012-10-20 07:30
The Moniker och körerna under en tidigare konsert i år. [Förstora] 

– Det är häftigt att involvera svenska ungdomar i det här, säger Ken Wennerholm, den ena halvan av Triple & touch.

Tillsammans med Göran Rudbo pratar han varmt om projektet Star for life som syftar till att begränsa spridningen av hiv bland unga människor i södra Afrika. En del i arbetet går ut på att turnera runt i Sverige och låta afrikansk musik möta den svenska. Över 20 platser i landet besöks på turnén och i dag har turen kommit till Karlstad och CCC. Afrikanska musiker och körer sjunger och spelar med närmare 10 000 gymnasieungdomar i Sverige totalt, varje spelplats får bidra med en egen skolkör.

– Vi flyttar Afrika till Sverige, fortsätter Göran Rudbo.

Blir boostade

– Det är faktiskt mer de svenska ungdomarna som blir boostade av det här än de afrikanska. Ungdomarna får se att det finns människor som lever på väldigt annorlunda sätt på andra ställen i världen.

Star for life-turnén nådde Karlstad även förra året och gensvaret från ett nästintill fullsatt CCC var översvallande. Triple & touch beskriver hur det här är en av de absoluta höjdpunkterna för dem, både personligen och som musiker. De fungerar både som konsertens motor och producenter.

– Det har växt fram, hela konceptet. Det kändes naturligt att bjuda med den Sydafrikanska kören och de svenska artisterna.

Mängd ambassadörer

Star for life har en mängd ambassadörer, från Svennis och Zlatan till Molly Sandén och Måns Zelmerlöw. I Karlstad medverkar Louise Hoffsten och The Moniker förutom då alla ungdomar och Triple & Touch.

– Just mötet mellan ungdomarna är fantastiskt att uppleva. Jag kan berätta ett exempel: Vi var i en av de mest invandrarfientliga kommunerna i landet, kommer till en gymnasieskola där rektorn säger att vi inte ska förvänta oss något, ”här går det bara bortskämda slynglar”, sa han. Vi träffar ungdomarna som lite irriterat undrar vad vi tjatar om. Men så kommer den afrikanska kören in och börjar sjunga. Och efter en kvart så är det flera av de svenska ungdomarna som är så berörda att de börjat gråta. I dag är det en av de mest engagerade skolorna vi jobbar med, säger Ken Wennerholm och blir rörd av minnet.

I Karlstad kommer en 500 röster stark kör att medverka. Eleverna kommer från bland annat Sundstagymnasiet och Norrstrandsskolan. De kommer att få sjunga med Thandiwe Mazibuko, Edo Bumba och Star Choir South Africa.

– Det är i regel brandtillsynsreglerna som avgör hur många ungdomar vi kan ha med vid varje konsert, skrattar Ken Wennerholm.

Intäkter till 90-konto

Intäkterna från konserterna går till Star for life. Organisationen har 90-konto med transparent redovisning och får också stora bidrag från näringslivet och privatpersoner.

– Vi jobbar mycket med att coacha ungdomar på skolor i Sydafrika. Det är inte bara relaterat till hiv utan det handlar om att ungdomar får skapa drömmar om en framtid. Någon vill bli lärare, en annan trafikpolis. Star for life kan hjälpa med både ekonomiska medel och vägledning.

Vad? Star for life on tour

Var? CCC, Karlstad

När? Söndag 21 oktober kl 18

Carl Edlom
054-19 96 68
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Mallbacken: Bygdegården Mallbacken
Råda: Idrottsplatsen

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se