Humor om det obekväma
NÖJE
Alla utom just Özz Nûjen.
Nu kommer han till Karlstad med sin hyllade humorshow.
Foto: Anna Dahlén [Förstora]
– Jag vill att Karlstadsborna ska få skratta sig fördärvade! Och både tänka till och tänka om, säger Özz Nûjen när jag når honom på telefon.
Hans stå upp-show Dålig stämning hade premiär redan i februari på Cirkus i Stockholm men då publikresponsen varit så intensiv har han hela tiden förlängt speltiden. Nu är hela hösten fullbokad och i kväll är det Scalateatern i Karlstad som gästas av komikern.
– Anledningen till att så många uppskattat showen beror nog på att många känner igen sig, förklarar han och fortsätter:
– Många får ”aha-upplevelser” samtidigt som de får skratta.
Förvånaf och stolt
Han är både förvånad och stolt över uppmärksamheten. Showen handlar mycket om rädslor, det människor kan känna obehag inför och hur vi egentligen tycker och tänker.
– Allt det där skämtar och driver jag med. Jag gör upp men min far, med vårt samhälle, allt på ett roligt - och ibland lite sorgligt - sätt. Styrkan i föreställningen är att människor känner igen sig, det handlar om oss alla helt enkelt.
Just rädslan för dålig stämning beskriver Özz Nûjen som ett internationellt fenomen.
– Alla tycker det är jobbigt när det blir dålig stämning men vi tacklar det olika i olika länder. När jag skrev materialet så funderade jag mycket kring vad som förenar oss människor. Och det som förenar är att vi alla är rädda för dålig stämning (skratt).
Utgår från sig själv
Trots det allmängiltiga i materialet så har Özz Nûjen utgått från sig själv, sin barndom och sina erfarenheter.
– Jag har bott i Sverige i 29 år nu och har sett vad som händer med vårt land, vad som händer just nu. Det vävs också in i föreställningen.
På affischerna som ska marknadsföra föreställningen poserar Özz Nûjen med ett automatvapen och en mikrofon framför starstadens skyline. En parafras på filmaffischen till Michael Douglas-filmen Falling down.
– I den filmen får ju Michael Douglas karaktär nog. Han gör upp med allt och alla och det är lite så jag gör med min föreställnig, menar Özz Nûjen.
Özz Nûjen föddes 1975. Började med stå upp-komik 1999.
Arbetar som komiker, manusförfattare, programledare och skådespelare. Har haft roller i både film, tv och på teaterscenen.
Har medverkat i en rad tv-program. Tilldelades i maj Svenska Freds- och Skiljedomsförenings främsta utmärkelse - Eldh Ekblads fredspris.
Gästar Karlstad i kväll med föreställningen Dålig stämning.





































































