Musiken är extremt viktig i en film så jag blev otroligt lycklig när jag fick höra att det var filmmusiktema säger Jessica Andersson.
"Musiken är extremt viktig i en film så jag blev otroligt lycklig när jag fick höra att det var filmmusiktema" säger Jessica Andersson. Foto: Rickard Nilsson

Showen diggar fortfarande

NÖJE

Humor, rock, schlager och pop i en salig blandning. Det är dags för Lasse Holms eget skötebarn Diggilooturnén att inta Hällefors.
Publicerad: 2012-08-09 13:29 | Uppdaterad: 2012-08-09 15:04
På lördag gästar Diggilooturnén Hällefors där Lotta Bromé är en av årets nykomlingar.
Foto: Rickard Nilsson
 [Förstora] 

Mer än 800 000 besökare har gästat Diggilooturnén under de senaste nio åren. När NWT pratar med några av årets medverkande artister är klockan två på natten i Los Angeles där de befinner sig för att samla inspiration till årets turné med temat filmmusik.

En av årets nykomlingar är Lotta Bromé. Och hon blev minst sagt förvånad när hon fick förfrågan:

– Jag var tvungen att fråga tre gånger om det var dolda kameran eller om de menade allvar, säger hon.

När hon hade lagt på telefonen berättar hon att hennes kommentar till arbetskamraterna som satt intill var: ”Nu har jag fått ett av de konstigaste samtalen i hela mitt liv”.

De flesta känner antagligen igen Lotta Bromés röst från radion där hon har röstats fram som Sveriges mest populära kvinnliga programledare flera år i rad. Men få vet kanske om att hon faktiskt har en musikalisk bakgrund:

– Precis som alla andra så gick jag i musikskola. Men sen har jag även varit med i ett band där jag spelade synth och körade samt skrivit några låttexter tillsammans med Fredrik Kempe och Marie Bergman.

Så du är ingen duvunge i sammanhanget?

– Jo, det är jag nog ändå, säger hon och skrattar.

”Som en klassträff”

Mer av en gammal Diggiloo-räv är Jessica Andersson som deltar för åttonde året.

Vad är grejen, varför kommer du tillbaka?

– Jag känner mig otroligt privilegierad att få möjligheten att göra det jag älskar. Men också att få en möjlighet att ha ett jobb där man kan ha med sin familj. På sommaren åker min son med mig när han har sommarlov och vi har otroligt kul ihop under turnéerna. Sen är det ju en väldigt trivsam arbetsmiljö. Det är som en klassträff. En jättetrevlig återförening varje sommar, säger Jessica Andersson.

Även Charlotte Perrelli har deltagit under flera tidigare turnéer.

– Det är ganska unikt att kunna åka i ett så stort sällskap som vi är till arenor och slutsålda hus med mellan 5 000 till 10 000 personer i publiken. Det är ju fantastiskt att kunna göra det, säger Charlotte Perrelli.

Jonna Säll
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Diggiloo 2012

11 augusti, Hellefors herrgård i Hällefors.

Källa: Lotta Bromé, Magnus Johansson, Jessica Andersson, Thomas Petersson, The Moniker, Charlotte Perrelli, Mojje, Markoolio, Magnus Carlsson, Lasse Holm, Fridha och Kristjan Lootus med flera.

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

Hela del 2 tillägnas Hagfors näringsliv, som består av mycket mer än bara stål.

– Konsument tipsar om hur du lätt kan ge uteplatsen ett lyft.

– Listan över de senaste fastighetsaffärerna i vårt område.

Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Mallbacken: Bygdegården Mallbacken
Råda: Idrottsplatsen

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se