Nya influenser ska locka yngre publik

MUSIK: Vill ge en bra avslutning på sommaren

Ytterligare en dag och mer vågade artistbokningar ska locka fler och yngre till Arvika hamnfest.
– Vi vill att hamnfesten ska bli en hemvändarhelg för de som flyttat härifrån, precis som Arvikafestivalen var, säger Andreas Olsson, huvudansvarig för festivalen.
Publicerad: 2012-08-01 09:02
Förväntan. "Biljettförsäljningen ser jättebra ut, vi ligger nästan 40 procent bättre än vad vi gjorde i fjol vid den här tiden" berättar Fredrick Berntsson. Fredrick Berntsson, Mattias Olsson och Andreas Olsson laddar för årets hamnfest i Arvika.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 
Donkeyboy
Foto: Pressbild
 [Förstora] 
Rebecca & Fiona
Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX
 [Förstora] 
Magnus Uggla
Foto: PONTUS LUNDAHL / SCANPIX
 [Förstora] 
Jill Johnson
Foto: MIKAEL ANDERSSON / SCANPIX
 [Förstora] 
Maskinen
Foto: JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX
 [Förstora] 

– Vi kände att det var så jäkla mycket jobb för bara två dagars festival, då kunde vi lika gärna köra i tre dagar, säger Andreas Olsson.

För åttonde året startar, i morgon, Arvika hamnfest på Olssons brygga. Och precis som vanligt uppträder ett helt gäng välkända och folkkära artister så som Magnus Uggla, Brolle och Jill Johnson. Men det blir även lite mer vågade bokningar:

– Vi har utvecklat med torsdagen och kör alltså tre dagar för första gången. Vi kör dessutom ett lite spexigare program med anledning av Arvikafestivalens bortfall. Så de artister som spelar på torsdag (Rebecca & Fiona, Maskinen och Kapten röd) är ju inte sådana artister som brukar spela på hamnfesten, säger Fredrick Berntsson som är marknads- och nöjesansvarig för Olssons restauranger i Arvika.

Men Andreas Olsson tror på det nya konceptet:

– Arvika hamnfest har ju alltid varit mer av en familjefest, men nu kanske vi tog steget till att bli mer ungdomsinriktat, i alla fall under torsdagen.

Chartrat tåg

Och visst blir det en hel del nyheter. Under årets hamnfest har det tillkommit ett antal nya scener. Bland annat har Studiefrämjandet, tillsammans med festivalen, byggt upp en Nemisscen. Där ska tolv band från Värmland och Bergsslagen få en chans att visa framfötterna. Det har även hyrts in ett tåg som tar festivalbesökare från Karlstad och Kil tur och retur till Arvika.

– Vi satte ihop en arbetsgrupp i början av året med lite yngre medarbetare som fick spåna över vad de ville se och komma med nya idéer. Jag, Mattias och Fredrick är ju ändå runt 40 så det kan ju vara bra att lyssna till några som är runt 20, säger Andreas Olsson.

Då fick ni lite nya idéer?

– Vi var ute på olika spår så som en dansbandsdag, mer rockabilly eller en dag med bara Arvikaband. Men när vi bestämde oss för det här kändes det väldigt bra.

Positiv energi inför hösten

8 000 personer är maxantalet som festivalen får ta in per dag på området.

– Hur många som kommer hänger ju så klart en del på vädret men vi siktar på runt 7 000 personer.

Hur stort kan det bli?

– Vi är väl på en bra nivå nu. Det är inte så noga för oss om det är 10 000 eller 15 000 utan vi vill göra ett bra kalas så det känns som en bra avslutning på sommaren. Det är sista helgen för många innan de börjar jobba igen och vi vill ge dem lite bra energi innan de ska tillbaka till arbetet, säger Andreas Olsson.

Ni vill motverka höstdepressionen?

– Ja (skratt) definitivt i år när det har varit en så tråkig sommar i övrigt.

Jonna Säll
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Arvika hamnfest

Pågår mellan den 2 och 4 augusti på Olssons brygga i Arvika. Här är ett urval av artister som kommer till hamnfesten:

Magnus Uggla

Kapten röd

Jill Johnson

Takida

E-Type

Broken Door

Wild Rooster

Brolle

Maskinen

Rebecca & Fiona

Donkeyboy

Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se