Japansk professor undersöker Munkfors
MUNKFORS: En stor beundrare av Tage Erlander
Foto: David Falk, Munkfors kommun [Förstora]
Yoshie Kinositha, professor vid Tohoku Gakuin University, är en av fyra professorer som fått i uppdrag av den japanska regeringen att undersöka och skriva en rapport om kommuner i de nordiska länderna.
Yoshie Kinoshita valde just Munkfors av alla svenska kommuner. Anledningen är att hon är en stor beundrare av Tage Erlander.
På fredagsförmiddagen kom Yoshie Kinoshita till kommunhuset för att få mer information om Munkfors-Ransäter av kommunchef Anders Pettersson och kommunalråd Björn-Olov Hallberg (S). Därefter blev det ett besök på Erlandergården, där professor Kinoshita fick se den förre statsministerns barndomshem.
– Alltid lika roligt när olika människor är intresserade av vår kommun och dess olika verksamheter. Imponerande att träffa en person som pratar hjälplig svenska och har kunskaper om Munkfors utan att ha varit här tidigare, säger Björn-Olov Hallberg.



































































