Först blir det reklam... För nästa operabio från The Mets som sänds den 27 mars, Hamlet av Ambroise Thomas.
Först blir det reklam... För nästa operabio från "The Mets" som sänds den 27 mars, Hamlet av Ambroise Thomas. Foto: Sofie Hagman

Förstklassig opera direkt från New York

HAMMARÖ: På Skoghalls Folkets hus möts operaälskare

Klassisk levande musik från ett hörn, ”skumpa” och snacks och ringlande kö till beställningen av fika i pausen.
Låter det som mingel i foajén inför förstklassig underhållning med en dedikerad publik? Ja, men inte på teatern eller operan utan på Skoghalls Folkets hus.
Publicerad: 2010-02-28 15:55
Vissa bokade sina biljetter till Skoghalls Folkets hus redan i maj förra året när föreställningarna avslöjades och biljetterna släpptes.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
För Emelie Joenniemi och Kosma Ranuer är det här besöket både nöje och arbete. De är båda operasångare och Kosma kommer att ha rollen som Simon Boccanegra i en uppsättning av samma opera i Frankfurt senare i vår.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
För Emelie Joenniemi och Kosma Ranuer är det här besöket både nöje och arbete. De är båda operasångare och Kosma kommer att ha rollen som Simon Boccanegra i en uppsättning av samma opera i Frankfurt senare i vår. Musikerna i foajén heter Helena Strömberg och Vanja Reese.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Vännerna Karin Landroth och Anita Marcusson-Ståhl har bokat upp sig för alla operor under säsongen. Nu väntar de spänt på att föreställningen ska börja.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Senaste året har publiksiffran legat stadigt en bit över ett hundra betalande varje gång.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Att komma så nära skådespelarna som man gör på filmduken är en fördel, men ingen vill ändå sitta allt för långt fram.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Boragnar och Mino Olson har åkt från Arvika. "Det är härligt att vara här, vi åker hit nästan varje gång", säger Mino i kandelaberns sken.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Inger och Per Bergrén har varit på riktiga Metropolitan i New York. Men Harald och Birgitta Hällén är veteraner i det här med operabio och har dragit med vännerna för första gången i dag.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 
Publiken tar plats, både i salongen och på vita duken.
Foto: Sofie Hagman
 [Förstora] 

I Folkets hus i Skoghall har man kunnat se direktsända operor från New Yorks The Metropolitan Opera i snart tre år. Och intresset ökar, intygar föreståndaren Magnus Moberg.

– Vi har runt 120 besökare varje gång men på den väldigt kända operan Carmen hade vi publikrekord med 222 betalande.

Konceptet med det lilla extra kring filmföreställningarna som cider upphällt i smala glas och chips och nötter i skålar har utökats med tiden.

– Vi vill att de som kommer hit ska känna sig speciella, de är jätteviktiga för oss. Därför vill vi gärna förmedla den där mingelkänslan. Detta är första gången som vi har levande musik i foajén men framöver kommer det att vara någon typ av happening varje gång, säger Magnus Moberg.

Förväntan i luften

Direktsändningarna från Metropolitan sänds via satellit och är möjlig i de biografer där det finns digital HD-teknik. Drygt 80 Folkets Hus i Sverige har skaffat tekniken.

Så när klockan börjar närma sig 19.00 denna lördagskväll i Skoghall är förväntan på kvällens föreställning – Simon Boccanegra av Verdi med ingen mindra än Plácido Domingo i huvudrollen – ungefär lika hög på Folkets hus som på Metropolitan i New York, bara med den skillnaden att där är klockan bara 13.00 på eftermiddagen.

Vännerna Karin Landroth och Anita Marcusson-Ståhl hör till de förväntansfulla även om de har varit här och sett många operor förut.

– Vi har abonnemang och har sett alla föreställningar sedan i höstas. I början av året var det lite körigt för då var det en föreställning varje vecka. Vi tycker det är väldigt roligt, säger Anita Marcusson-Ståhl.

Om kvällens föreställning Simon Boccanegra vet de inte så mycket eftersom det inte är en jättekänd opera.

– Men den ska vara sorglig har jag hört, precis som de flesta operor brukar vara, säger Karin Landroth.

Sänker medelåldern

Medelåldern här är relativt hög, många damer och herrar i 60-årsåldern syns i folkhavet.

Ett par som sticker ut lite i mängden genom att se ut att ha levt ett antal färre år är Emelie Joenniemi och Kosma Ranuer.

– Vi kommer från Stockholm men jag bor tillfälligt här eftersom jag har en roll i Värmlandsoperans föreställning Rigoletto, säger Kosma Ranuer.

– Jag har ett särskilt intresse av just Simon Boccanegra eftersom jag själv ska spela i den i Frankfurt i april. Jag ska göra huvudrollen Paolo och nu är jag här och gör lite research.

– Det är så mysigt här, vi är jätteglada att vi hittade hit, säger Emelie Joenniemi.

Applåder i salongen

Mingel i all ära, nu är det dags att hitta sin plats under kristallkronorna i Lunnasalen. På filmduken börjar New York-publiken leta efter rätt bänk och rad precis som vi.

Sedan presenterar en programledare som står i kulisserna föreställningen och gör en kort intervju med dirigenten.

När ridån går upp applåderar publiken, i New York, Skoghall och biografer i inte mindre än 46 andra länder där operan också visas på samma gång.

När det blir dags för paus intervjuas en svettig Plácido Domingo om sin prestation.

– Det blir en väldig närvaro när man ser närbilder på sångarna och de dramatiska ansiktsuttrycken, säger Per Berggrén som var på riktiga Metropolitan och såg Figaros bröllop för cirka två år sen tillsammans med frun Inger.

– Jag är särskilt fascinerad av dekoren och av hur vackra kläderna är nu när man kan studera det mycket närmare på filmduken än vad man gjorde när man satt på en av operans läktare, säger Inger Berggrén.

Lockar miljonpublik

Under denna säsong, hösten 2009 och våren 2010, har 1,1 miljoner människor sett direktsändningarna från Metropolitan Opera. Bland operapubliken i Skoghall är som sagt medelåldern relativt hög men Magnus Moberg tror att allt fler kommer att upptäcka tjusningen med opera på filmduken framöver.

– Det tar några år för såna här saker att sätta sig, jag träffar fortfarande ofta personer som aldrig har hört talas om att detta finns ute på Skoghalls Folkets hus, säger han.

En nyhet är att Folkets hus även har börjat med sändningar från National Theatre i London.

– Det blir ”The habit of art” den 22 april, och det blir spännande att se hur intresset blir för direktsänd engelsk teater. Vi måste ju utnyttja den här tekniken nu när vi har den, säger Magnus Moberg.

Första pausen börjar gå mot sitt slut och publiken tar plats för att se hur det går för hjälten Simon Boccanegra - på Skoghall, i New York och i en hel massa fler salonger världen över.

Marie Lundström
054-19 98 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor