Monica Gustavsson och Malin Schindelar tar sig en kort paus i förberedelserna inför öppnandet av Café Moni – Karlstads första ekologiska café.
Monica Gustavsson och Malin Schindelar tar sig en kort paus i förberedelserna inför öppnandet av Café Moni – Karlstads första ekologiska café. Foto: Sofie Hagman

Monica öppnar ekologiskt café

XTRA

I dagarna öppnar Karlstads första helt ekologiska café – Café Moni. För ägarinnan Monica Gustavsson innebär det att en dröm går i uppfyllelse.
– Jag hoppas att caféet blir en mötesplats för alla, inte minst de som delar mitt intresse för de här frågorna.
Publicerad: 2010-01-22 11:00

Det är bråda tider för Monica Gustavsson och Malin Schindelar. I de stora skyltfönstren på Tingvallagatan hintar en stor affisch om att ett ekologiskt café snart öppnar i lokalen en trappa ned. Där hittar Xtra Monica och Malin i en salig röra av stolar och bord som ska målas om. I månadsskiftet ska allt vara på plats för öppning.

– Det här är så spännande, ler Monica. Jag behöver inte hoppa bungy jump för att få en adrenalinkick nu.

För henne innebär caféet att en gammal dröm går i uppfyllelse. Idén att driva ett café med tydlig ekologisk inriktning har hon haft i många år.

– En mötesplats dit man kan komma och äta bra mat och hitta information om de frågor jag brinner för.

Det handlar om frågor som berör en hållbar livsstil, ett engagemang hon haft sedan 90-talet då hon och hennes dåvarande man var hejare på sopsortering, att transportera sig mellan ställen på ett miljövänligt sätt och att tänka miljövänligt.

”Folk blir allt mer medvetna”

Det var först när yngsta styvdottern öppnade ekologiskt café i Gamla stan i Stockholm som Monica bestämde sig för att göra samma sak. Hon tog kontakt med Nyföretagarcentrum och blev erbjuden att delta i ett mentorprogram.

– Beslutet att starta café behövde nog mogna fram men nu kände jag att det var tid att satsa, om det inte kommer att funka så har jag i alla fall gett det en chans.

Nej, någon tidigare erfarenhet av att driva café har hon inte men intresset för matlagning och ekologisk mat är genuin. Att det finns en marknad för ett café som hennes i Karlstad är hon säker på.

– Sedan jag flyttade hit från Stockholm för tre år sedan har jag känt att det finns en potential i Karlstad och folk blir allt mer medvetna.

Hennes vän och medarbetare Malin håller med.

– Fler och fler blir intresset växer för de här frågorna växer hela tiden, konstaterar hon.

Själv lever hon helt ekologiskt och är likt Monica en sann förespråkare för en hållbar livsstil.

Oklart hur priserna påverkas

Hur priserna kommer att påverkas av att hela utbudet kommer vara ekologiskt eller närproducerat är ännu inte klart.

– Jag hoppas att det inte kommer påverka så mycket, vissa saker kommer jag kunna hålla nere priset på medan andra blir lite dyrare beroende på råvarorna.

Lokalen är stor, perfekt menar Monica som mer än gärna framhåller att barnfamiljer med barnvagnar är välkomna. Till det syftet ska hon inreda ett lekrum. I framtiden hoppas Monica att lokalen kan användas på flera sätt. Förutom att den ska finnas tillgänglig att hyra finns ambitionen att verkligen göra caféet till en mötesplats där man kan lära mer om en hållbar livsstil.

– Jag vill bjuda hit spännande föreläsare inom ämnet och har varit i kontakt med universitetet om det.

Planer finns det gott om, nu gäller det att ta en dag i taget.

– Allt tar sin tid men varje dag kommer vi ett steg närmare att kunna öppna.

Sofie Hagman
054-19 98 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor