Höj ribban!

VINSPALTEN

Nu höjer vi ribban igen. Dags för viner mellan 100 och 150 kronor. Senaste veckorna har ni kunnat läsa om viner mellan 60 och 100 kronor. Dags att flytta upp ett snäpp.

Kanske är det något ni vill fira? Någon som fyller år? En fin flaska vin är den perfekta gå-bortpresenten. I det här segmentet finns även många viner med lagringspotential. Lägg undan några år och få ett utvecklat och spännande vin. Väl värt sin investering.

Ska ni ha en speciell middag med fina råvaror och vill förgylla den ännu mer? Ett lite bättre vin ska då självklart vara en lika stor del av måltiden. Förhoppningsvis blir också en större vinupplevelse, något som varar längre. Njutningen av vinet gör varje smakprov speciell.


Respekten för att produkten kostar lite mer, kanske får oss att varva ner, smaka länge på varje klunk och nöja oss med att bara njuta av just den där flaskan. Har du däremot en box öppen, är det lätt att man går och småslattar hela kvällen. Och kanske dagen?

Unna dig lite extra ibland. För det är du värd.

Vita viner mellan 100 och 150 kronor

Bourgogne Les Sétilles, nr 5657. 139 kr

Härligt fatrostad och elegant Chardonnay. Torrt, friskt med smak av smör, nötter och gula plommon.


CaRugate Monte Fiorentine, nr 6950. 109 kr

Härlig italienare, från norra Italien; distriktet Soave. Druvan heter Garganega och ger ett torrt vin med inslag av örter, grape, lime och gråpäron.


Catena Chardonnay, nr 6612. 119 kr

Mer Chardonnay, fast från Argentina den här gången. Mer av allt, fat, frukt, smör och nötter och en pigg, fin syra.


Kim Crawford Sauvignon Blanc, nr 6349. 129 kr

Aromatisk och ursprungstypisk Sauvignon från Nya Zeeland. Packat med smaker som krusbär, svartavinbärsblad, citrus och mineraler.


Riesling Hugel, nr 12191. 129 kr

Klassisk Riesling från Alsace i Frankrike. Torrt, friskt och fräscht. Inslag av grape, citron och gröna äpplen.


Trimbach Riesling, nr 2639. 115 kr

Mer Riesling, det kan man inte få för mycket av. Samma ursprung och smak av aprikos, honung och citrus.

Röda viner mellan 100 och 150 kronor

Chateau Bouscassé, nr 2204. 119 kr

Ett vin lämpat för källaren. Gjort på 50 % Tannat och resten jämt fördelat på Cabernet Sauvinon och Cabernet Franc. Tannat är en sträv och tuff druva, så låt vinet vila några år. Sen kommer det hända grejer. Idag är det stramt, kryddigt och har en ton av mörka bär, tobak, peppar och fat.


Conde de Valdemar Gram Reserva, nr 12601. 144 kr

Klassisk Rioja från toppårgången 2001. Mustigt, kryddigt med drag av plommon, torkad frukt, vanilj och ceder.


Coto Vintage Reserva 2004, nr 5349. 125 kr

Ett riktigt kraftpaket, gott idag eller om några år. Fylligt, kryddigt med smak av fat, tobak, choklad och kaffe.


Fetzer Barrel Select Pinot Noir, nr 16536. 149 kr

Välgjord Nya Världen Pinot från Kalifornien. Kryddigt och bärigt med toner av jordgubbar, hallon, vanilj och fat.


Gran Lurton Cabernet Sauvignon Gran Reserva, nr 6513. 115 kr

En favorit från Argentina. Passar som sig bör till en stor köttbit. Smakrik, fylligt och packat med svart vinbär, kaffe, fat och choklad.


PUBL: 2010-07-29 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
CHATT: Hockeyprofilerna svarar på dina frågor
Martin Thelander, till vänster, och Tobias Thermell svarar under torsdagsförmiddagen på läsarnas frågor.
LÄS OCKSÅ:





Försäkringskassan utredde drygt 4 500 bidragstagare under andra kvartalet i år. 223 polisanmäldes för bidragsfusk, 77 miljoner kronor återkrävdes och 150 miljoner sparades i form av stoppade utbetalningar.
LÄS OCKSÅ:

KBAB gick miste om 5,5 miljoner kronor i statsbidrag när de byggde det superisolerade huset i kvarteret Seglet på Orrholmen.

Ja till utökad lärlingsutbildning
Riksdagsledamot Nina Larsson,( FP), t.v., tillsammans med ungdomarna, Madelene Ström och Emil Farzalyly.


LÄS OCKSÅ:

En betalningspåminnelse kom till Siw Berglund i tisdags. Hon krävs på 1 875 kronor för en radonmätning som aldrig ägt rum, och som inte kommer att göras heller. Nu polisanmäler hon företaget.



Kommunkontoret ligger på den gamla genomfartsleden Lisagatan.
LÄS OCKSÅ:

KB Karlskoga vann DM-finalen över Karlstad BK och här ses detsegrande laget med segerchecken.

Kung Carl XVI Gustaf invigdes på onsdagen den nya smidespressen vid hagfors järnverk genom att klippa av ett stålband från Uddeholm Strip Steel i Munkfors. Medhjälpare var den tillträdande vd:n för Böhler Uddeholm Franz Rotter och den avgående vd:n Claus Raidl.
LÄS OCKSÅ:
Har du sett kungen i verkligheten?


Erik Hallonstén Wikström tar emot medalj och diplom ur Göran Karlssons hand.

Kung Carl Gustaf klev in i en kemisal där Malin Halvardsson, Meis Arjobouri och Isabelle Hultin höll på med ett experiment med magnesiumoxid i saltsyra.
LÄS OCKSÅ:
Har du sett kungen i verkligheten?



LÄS OCKSÅ:


WEBB-TV: Koncernchefen mycket glad åt kungens besök
LÄS OCKSÅ:


Rosor har naturligtvis sin givna plats även i en trädgård som är inriktad på att spegla växternas historia.
LÄS OCKSÅ:

Tobias Thermell och Martin Thelander svarar på läsarnas frågor inför årets säsong.
LÄS OCKSÅ:

Under onsdagen ska kung Carl Gustaf inviga två storsatsningar i Hagfors, investeringar på över en halv miljard kronor.
LÄS OCKSÅ:

Attilla Levin i sitt senaste framträdande i Karlstad. Han besegrade Adnan Buharalija på TKO i fjärde ronden i Löfbergs Lila Arena för ett år sedan. Nu ärLevin aktuell för galan i Karlstad 24 september.

Ale Möller iklädd Frödings hatt, spelade livfullt på favoritinstrumentet mandola.
LÄS OCKSÅ:

Eimantas Zickus trivs utmärkt med sitt jobb på Seniorfixaren i Karlskoga – och vill nu fixa ett nytt SM-guld till Karlskoga Bats som blivit mästare en gång tidigare: 2007 efter en dramatisk finalserie mot den kommande semifinalmotståndaren i årets slutspel Sundbyberg.
LÄS OCKSÅ:

Det pekar uppåt för Ord & Bild Reklambyrå i Karlstad, konstaterar Peter Jansson Lind, VD i byrån, kreativt ansvarige Jenny Nohrén samt grundaren av byrån, Per Andersson.

Bengt-Åke Gustafsson var på tisdagskvällen tillbaka på isen som hockeytränare, när han hoppade in och hjälpte Karlskoga HC med ett träningspass.
LÄS OCKSÅ:

Kerstin Segerberg, Sune Westh och den 15-åriga katten Busan gav sig på måndagen i väg från småbåtshamnen i Karlstad med sin 30 fot stora segelbåt Deniz II (deniz betyder hav på turkiska). Paret lämnar jobb och bohag bakom som och tänker nu bara ta dagen som den kommer. I Medelhavet.

Hacko Pettersson håller sig fräsch och frisk med att spela golf.  På närliggande Billeruds golfklubb dyker han ofta upp under säsongen.

Varför lämnar du Broby Grafiska?

Bengt-Åke Gustafsson.
LÄS OCKSÅ:

Rigmor Gustafsson får årets lagerlöv

Brons i kategorin Porträtt och på bilden är det Karlskogas motorsportstjärna Thed Björk som blivit fotograferad.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Har du sett kungen i verkligheten?

Babybilder
Nyfödd: Leo.
Välkommen Bill!



Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

TV-guiden

Xtra

Motor
E45:an mellan Mellerud och Frändefors har inte förändrat utseende på mycket länge. Den är smal, bitvis krokig och har många avfarter. Men trots att Europavägen byggs om till motorväg upp till Trollhättan om ett par år och blir 2+1-väg mellan Mellerud och Ånimskog byggs inte flaskhalsen över Dalboslätten bort. Det gör bland andra kommunalråden i området besvikna.

Teknik & prylar
Om du har ont om plats.

Mat & dryck
Varför inte inleda tårtkalaset med en saftig och luftig sockerkringla. Foto: Oskar Kardemark


Super-Nöjd bloggar om Qbik
http://bloggar.nwt.se/super-nojd/feed/  Super-Nöjd bloggar om Qbik.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autowåx Bil AB söker Mekaniker 2010-09-09
KARLSTAD: Handelskammaren söker VD 2010-09-08
KARLSTAD: LIAB Instrumenteringar AB söker Montageledare och El, Styr/Automationsmontörer 2010-09-06
KARLSTAD: Hamilton Advokatbyrå Karlstad AB söker Konkursadministratör 2010-08-30
FILIPSTAD: SMA Mineral AB söker IT-Tekniker 2010-08-30
KARLSKOGA: Kitron söker HR Specialist 2010-08-30
KARLSTAD: AB Karl Hedin Bygghandel söker Säljansvarig & utesäljare 2010-08-30
STORFORS: Davab söker Verkställande Direktör 2010-08-30
KARLSTAD: Värmlands Tingsrätt söker 2 st Beredningsjurister 2010-08-30
KARLSTAD: Helmia Bil AB söker Personlig servicetekniker 2010-08-27
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Ladda hem våra valguider!


Alliansbloggen
http://blogg.nwt.se/alliansen/feed/  Följ alliansbloggen fram till valdagen 2010.

Rödgröna bloggen
http://blogg.nwt.se/rodgrona/feed/  Följ den Rödgröna bloggen ända fram till valet.

Trender med Therese Karlsson
http://bloggar.nwt.se/trender/feed/  Trender i stort och smått.

Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://bloggar.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.

KOMMANDE
  • 13/9, kl 19.00: Brage, hemma
  • 20/9, kl 19.00: Hammarby, borta

Personligt med Saralingon
http://bloggar.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

Johannas hundtankar
http://bloggar.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.
LÄS OCKSÅ:

Ulrica inreder
http://bloggar.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://bloggar.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan