Sommarkalendariet

Publicerad: 2010-06-12 09:00

JUNI

10-13

Ransäter

Ransäterstämman, hembygdsgården

11

Karlstad

Expanders, Blomsterhult, kl 21–01

Rob Coffinshaker, Café August, kl 20

12

Karlstad

Bluegrasskonsert med Newasound Country och Sånglusten, Vikenkyrkan, kl 16

Torsby

Thorleifs och Ole Ivars, Älgsjövallen, kl 21.30–01.30

Uddeholm

Vernissage för meditationsmåleri av Maria Göransson, Stjärnsfors kvarn t o m 24/6

13

Ransäter

Erlandergården, högtidlighållande av Tage Erlanders födelsedag, talare Jan Eliasson, kl 15

15

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Rospiggarna, kl 19

17

Karlstad

Sång och musik av lokala förmågor, Träfotere, kl 19

18

Degerfors

Casanova, Jacobs loge, kl 21–01.30

Karlstad

Roffe Wikström, Café August, kl 20

19

Hagfors

Sommarbris, Hagforsparken, kl 22-02

Torsby

Rockfest med Radicanes, Tornados och Travelboys, Östmarksparken, kl 22–02

22

Hagfors

Metallica, Slayer, Megadeth och Anthrax i direktsändning från festival i Bulgarien; Musik och kulturhuset Ung, kl 19

23

Uddeholm

Motorcafé Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

25

Degerfors

Sannex, Jacobs loge, kl 21–01.30

Torsby

Fernandoz, Gamla Torget, kl 21–02

Midsommar

Arvika

Sågudden, kl 14–16

Stavnäs hembygdsgård, kl 13

Älgå hembygdsgård, kl 16

Hagfors

Gustavsfors hembygdsgård, kl 15

Ekshärads hembygdsgård, kl 15

Hammarö

Skoghallsparken, kl 12–15.30

Filipstad

Hembygdsgården Munkeberg, kl 15

Klintgården, Gåsborn, kl 9

Forshaga

Hembygdsgården, kl 13

Grums

Liljedal, kl 13.30–17

Borgvik, kl 14

Karlstad

Mariebergsskogen, kl 12–14

Alsters herrgård, kl 11.30–15

Bomstadbaden, kl 13.30–16

Träfotere, kl 15–17

Tällerud, kl 15

Väse hembygdsgård, kl 15

Kil

Orrnäsets bygdegård, kl 14

Hembygdsgården, kl 14–18

Kristinehamn

Norrgården, kl 15

Picassoudden

Kväggeshyttans bygdegård, kl 12

Molkom

Nyeds hembygdsgård, kl 15

Ransäter

Hembygdsgården, från kl 13.10, Värmlänningarna, kl 15

Torsby

Hembygdsgården Karmenkynna Lekvattnet, kl 15

Herrgårdsparken, kl 15.30–18

Årjäng

Hembygdsgården, Östervallskog, kl 11

Hembygdsgården Sillerud, kl 12–15

Kloppa Karlanda, kl 14

Silbodals hembygdsgård, kl 15

26

Karlstad

Divine, Blomsterhult, kl 21–01

Molkom

Junix, Upperudslogen, kl 21–01

Munkfors

Vattenfallet, Klarälvens högsta, frisläpps kl 12-16

Uddeholm

Årets mjölnare utses vid Stjärnsfors kvarn kl 12.30 därefter vernissage för måleri och collage av Kerstin Osterman, Stjärnsfors kvarn t o m 1/8

Åmål

Logdans, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 21–01

27

Grums

Rigmor & Christina Gustafsson m fl, Värmskogs kyrka, kl 17 och 19.30

29

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Västervik kl 19

30

Hammarö

Dansfest, Skoghallsparken, kl 19

Karlstad

Kebnekaise, Café August, kl 20

Åmål

Linedance, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 18–22

JULI

1

Grums

En salig röra från Sågartorp, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Johan Fält, Herrhagskyrkan, kl 19

Motettkören, Norrstrandskyrkan, kl 19

2

Degerfors

Black Jack, Jacobs loge, kl 21–01.30

Karlstad

Greenfreaks, Café August, kl 20

The Beach Boys och Sven-Ingvars, Mariebergsskogen, kl 17

3

Grums

Torgny Melins, Skruvstadparken, kl 21–01

Hagfors

Kulturstipendiat Annika Erneström, utställning mm, stadshuset t o m 10/9

Karlstad

Henka Nyåker, Café August, kl 20

Mattias Wachenfeldt, Älvsbacka kyrka, kl 18

Bertil, David och Anna Andersson, Grava kyrka, kl 18

Molkom

Nordinz och Mats Rogers, Upperudslogen, kl 21–01

Motjärnshyttan

Långkristoffers förbannelse med Lena Dahlman m fl, även 4/7

4

Grums

Radicanes från Torsby, Liljenäs café, kl 18

Karlstad

Musikkryss, Alsters herrgård, kl 15

Gospel och andlig visa, Märta och Nils-Bertil Svensson, Ölmhults missionskyrka, kl 19

Mellerud

Elin Bergsman och Lars Nilsson, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Hasse Peters, Upperudslogen, kl 18–22

6

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Piraterna, kl 19

Mellerud

Albans kapell, Dalsland center, Håverud, kl 15

7

Ekshärad

Nils Birgers orkester, Adinas musikcafé, kl 19

Hagfors

Sommarmusik i Blinkenbergsparken, kl 19

Hammarö

Filiokus Fredrik, Skoghallsparken, kl 18

7-11

Ransäter

Bälgspel vid landsvägskanten, hembygdsgården

Sunnemo

Beyond the Edge, symfonisk rockkonsert, kyrkan, kl 19

Uddeholm

Motorcafé, Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

8

Grums

Alf Olsson och Therese Asp, Borgviks kyrka, kl 19

Picassokören, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Starboys, Café August, kl 20

Blueskaps, Herrhagskyrkan, kl 19

Ragnhild Pettersson, Norrstrandskyrkan, kl 19

Mellerud

Mukulele, Dalsland center, Håverud, kl 15

9

Degerfors

Blender, Jacobs loge, kl 21–01.30

Ekshärad

Kolbullekväll med trubadur Dan Johansson, hembygdsgården, kl 19

Hammarö

Folkbeat, Skoghallsparken, kl 19

Karlstad

Uno Svenningsson, Café August, kl 20

Torsby

Nonstop-dans, till The Playtones och Titanix, Älgsjövallen, kl 21.30–01.30

10

Eda

Arvingarna, Åmotfors Folkets park, kl 21.30–01.30

Forshaga

Svenne Rubins och The Refreshments, Folkets park, kl 20

Karlstad

Det svänger om Fröding, Lena Dahlman m fl, Alsters herrgård, kl 19, även 11/7

Nisse Hellberg, Café August, kl 20

Svenska visor, Gun-Britt Gustavsson och Leif Hultin, Älvsbacka kyrka, kl 18

Trumpetfrossa, Grava kyrka, kl 18

Mellerud

The Fidjits, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Jontez, Upperudslogen, kl 21–01

Munkfors

Vattenfallet, Klarälvens högsta, frisläpps kl 12-16

Norra Råda

Klar-Hälja invigs, Kärnåsen t o m 18/7

11

Grums

PRO-sångarna och Rune, Liljedal, kl 18

Barberarrock med Erik Gunnar Wendel, Liljenäs café, kl 18

Karlstad

Musikkryss, Alsters herrgård, kl 15

Mellerud

Fredrik Almqvist trio, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Sven Gunnars, Upperudslogen, kl 18–22

12

Hagfors

Kattarina Leander blombilder, biblioteket t o m 7/8

14

Ekshärad

Vi ger dig vår sång, Adinas musikcafé, kl 19

Hagfors

Sommarmusik i Blinkenbergsparken, kl 19

Hammarö

Allsångskväll med Pastellerna, Skoghallsparken, kl 19

Åmål

Linedance, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 18–22

15

Grums

Odd Evertsson med Carlstad trad jazzband, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Mariann Eliasson och Susie Bofeldt, Herrhagskyrkan, kl 19

Mellerud

Stellan Johansson, Dalsland center, Håverud, kl 15

16

Karlstad

Niklas Strömstedt, Café August, kl 20

17

Degerfors

Wahlströms, Jacobs loge, kl 21–01.30

Grums

Arvingarna, Skruvstadparken, kl 21–01

Karlstad

The Hep Stars, och The Response, Café August, kl 20

Bengans Swingband, Älvsbacka kyrka, kl 18

Sandra Halvarsson, Ylva Nygren, Grava kyrka, kl 18

Mellerud

Zandra Mårtensson och Emil Ernebro, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Sandins, Upperudslogen, kl 21–01

Munkfors

Vattenfallet, Klarälvens högsta, frisläpps kl 12-16

Svenska bondkomikerfestivalen, Fridolf Rhudinmuseet

Torsby

Mats Bergmans orkester, Östmarksparken, kl 22–02

18

Grums

Thore Skogman melodier med Leif Hultin, Liljenäs café, kl 18

Karlstad

Musikkryss, Alsters herrgård, kl 15

Sunnebröderna, Ölmhults missionskyrka, kl 19

Mellerud

Halmstråket, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Tång o Co, Upperudslogen, kl 18–22

20

Mellerud

Lotta Lagerlöf, Dalsland center, Håverud, kl 15

21

Degerfors

Playtones & Zekes, Jacobs loge, kl 21–01.30

Ekshärad

Allsång med Filadelfiasångarna, Adinas musikcafé, kl 19

Hammarö

Städvagnen, Duo Danzeros, Skoghallsparken, kl 18

Karlstad

Tommy Körberg, Café August, kl 20

Mellerud

Petronella Thorin med vänner, Dalsland center, Håverud, kl 15

Uddeholm

Motorcafé, Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

22

Grums

Seniorsångarna, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Gundegabaletten, Alsters herrgård, kl 19

Brolle, Café August, kl 20

Blomsterkväll, Träfotere, kl 19

Helena Skyman, Gunde Boson och Johnny Olsson, Herrhagskyrkan, kl 19

Lovisa Liljeberg, Pär och Emil Kunze, Norrstrandskyrkan, kl 19

23

Eda

Torgny Melins, Åmotfors Folkets park, kl 21.30–01.30

Ekshärad

Kolbullekväll med musikunderhållning, Flottarkojan Halgån, kl 19

Filipstad

Författarfestival, Stora torget, kl 16–ca 19

Viskväll i Ferlins anda med Anders Lundin och musiker, Stora torget, kl 19.30

Karlstad

Magnus Lindberg, Café August, kl 20

24

Filipstad

Diggiloo, Hötorget, kl 19

Karlstad

Melissa Horn, Café August, kl 20

Jazz möter folkliga koraler och pianomusik av Lizst, Älvsbacka kyrka, kl 18

Ljuva 80-tal, Villekvartetten, Grava kyrka, kl 18

Molkom

Bengt Hennings, Upperudslogen, kl 21–01

Säffle

Status Quo, Medborgarhuset

Åmål

Logdans, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 20–24

25

Grums

Tysk folkmusik, Liljenäs café, kl 18

Molkom

Ji Coos. Upperudslogen, kl 18–22

Uddeholm

Allsång, Swinggubbarna m fl, Uddeholmsladan

27

Grums

Missionsbåten m/s Christina, Liljedal, kl 18

Hagfors

Packmopedsturnén, Uddeholmsladan, kl 19

Mellerud

Bertil Sandberg med vänner, Dalsland center, Håverud, kl 15

28

Ekshärad

Dalenskaparna, Adinas musikcafé, kl 19

Filipstad

Packmopedsturnén, Hennickehammar, kl 19

Hammarö

Henningsson och Glans, musik kring Povel Ramel, Skoghallsparken, kl 19

Åmål

Linedance, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 18–22

29

Grums

Musik vid stranden, Mats Kästel med vänner, Longs hembygdsgård, kl 19

Hagfors-Malung

Kultur i tiomilaskogen 29-31/7

Karlstad

The Refreshments, Café August, kl 20

Bengans Swingband, Herrhagskyrkan, kl 19

Rudskoga

Packmopedsturnén, , Hembygdsgården

30

Karlstad

Dag Vag, Café August, kl 20

Kristinehamn

Packmopedsturnén, Södra Torget, kl 19

Mellerud

Kaos, musikfestival, Rådavallen, även 31/7

Åmål

Poetry Slam, Kulturmagasinet

31

Grums

Flamingokvintetten, Skruvstadparken, kl 21–01

Karlstad

Göran Ringbom & Jack Vreeswijk, Café August, kl 20

Lena Dahlman och Lars Olofsson, Älvsbacka kyrka, kl 18

Per-Olov Davidsson, Eva-Marie Tapper, Grava kyrka, kl 18

Kil

Packmopedsturnén, Fryksta station

Ransäter

Internationell hundutställning, hembygdsgården, även 1/8

Sysslebäck

Utmarksmusiken, Ransbysätern, kl 16.00 -

Åmål

Bokdagar i Dalsland, även 1/8

AUGUSTI

1

Grums

Huggenäs gospel, Liljedal, kl 18

Bengt Buskas och Stig Arne Söderman, Liljenäs café, kl 18

Karlstad

Packmopedsturnén, Café August, kl 20, även 2/8

Mellerud

Happy Jazz Please, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Svantes, Upperudslogen, kl 18–22

3

Grums

Packmopedsturnén, Hyttruinen Borgvik, kl 19

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Elit Vetlanda, kl 19

4

Hammarö

Babben och Lennie med Elina du Rietz, Skoghallsparken, kl 19

Uddeholm

Motorcafé, Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

Åmål

Packmopedsturnén, Café XO

5

Grums

Solrosorna och allsång, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Rolf Mårth, Herrhagskyrkan, kl 19

Trio Artis, Norrstrandskyrkan, kl 19

Årjäng

Packmopedsturnén, Silleruds hembygdsgård, kl 19

6

Arvika

Packmopedsturnén, Hillringsbergs herrgård, kl 20

Degerfors

Jannez, Jacobs loge, kl 21–01.00

Forshaga

Folkfest med Torgny Melins, Folkets park, kl 21–01

Hagfors

Bygdetravsfinal, Klarälvstravet, kl 17.30

Karlstad

Nanne Grönvall, Café August, kl 20

7

Karlstad

Ljuva sommarminnen, Älvsbacka kyrka, kl 18

Musik genom många sekler, Grava kyrka, kl 18

Mellerud

New Colours, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Lejons, Upperudslogen, kl 21–01

Sunne

Packmopedsturnén, Rottneros Park

8

Grums

Bengan Swingers, Liljenäs café, kl 18

Molkom

Roger Lindbloms, Upperudslogen, kl 18–21

12

Grums

Frödingkväll med Kjell Werme och Kjell Hagegård, Longs hembygdsgård, kl 19

Karlstad

Janne Lundquist och Lennart Hessel, Herrhagskyrkan, kl 19

Artur Nylin tolkar Taube, Norrstrandskyrkan, kl 19

13

Grums

Folk & Rock 2010, Segmons Folkets park, även 14/8

Karlstad

Torgny Björk och Ladies & Gentles, Alsters herrgård, kl 19–21

Dublin Fair, Café August, kl 20

Mellerud

Anne Sofie von Otter, Dalslands Konstmuseum

Ransäter

Antik- och samlarmässa, hembygdsgården även 14/8

14

Grums

Poptimisterna, Skruvstadparken, kl 21–01

Karlstad

Folkmusik med Kunze och Liljeberg, Älvsbacka kyrka, kl 18

Mellerud

The Swinging Big Band, Dalsland center, Håverud, kl 15

Molkom

Hedins, Upperudslogen, kl 21–01

Uddeholm

Bröderna Rongedahl med kör, Uddeholmsladan

Vernissage Jan Weborg olja/akvarell och Ulf Hedenäs foto, Stjärnsfors kvarn t o m 26/8

15

Grums

Ruins, Liljenäs café, kl 18

Karlstad

Torkel och Karl-Erik Svensson, Ölmhults missionskyrka, kl 19

Molkom

Holens, Upperudslogen, kl 18–21

17

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Indianerna, kl 19

18

Hammarö

Ungdomsfestival, Skoghallsparken, kl 19

Uddeholm

Motorcafé, Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

19

Grums

Jag minns mitt 60-tal, Joel Emanuelsson, Longs hembygdsgård, kl 19

20

Degerfors

Lasse Stefanz, Jacobs loge, kl 21–01.00

Karlstad

Linda Gail Lewis och Cash is King, Café August, kl 20

Ransäter

Heart Line Dance, hembygdsgården 20-22/8

21

Eda

Streaplers, Åmotfors Folkets park, kl 21.30–01.30

Karlstad

Swingcats, Älvsbacka kyrka, kl 18

Molkom

Cavalkad, Upperudslogen, kl 21–01

Ransäter

Marknad på hembygdsgården

Torsby

Eldfest med Chiquita, Älgsjövallen, kl 21.30–01.30

22

Karlstad

Gustaf Fröding 150 år! Alsters herrgård, kl 14–17

Molkom

Nordinz, Upperudslogen, kl 18–21

25

Åmål

Linedance, Lilla Bräcke, Ånimskog, kl 18–22

27

Degerfors

Scotts, Jacobs loge, kl 21–01.00

Karlstad

Wainioz, Café August, kl 20

28

Eda

Thorleifs, Edaparken

Karlstad

Älvsbackakören och Solsångarna, Älvsbacka kyrka, kl 18

Uddeholm

Minnesutställning Edvin Klarström och Ilse Engholm, Stjärnsfors kvarn t o m 8/9

Motorcafé, Stjärnsfors kvarn, kl 18-21

Åmål

Åmålshälja

29

Karlstad

Jan och Camilla Berglöv, Ölmhults missionskyrka, kl 19

Munkfors

Vattenfallet, Klarälvens högsta, frisläpps, kl 12-16

31

Hagfors

Elitseriespeedway Valsarna - Vargarna, kl 19

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan
billiga resor billiga resor

Tipsa nwt.se!
Telefon: 054-19 90 00 (vxl)
Via sms/mms: 0730-12 12 12
Senaste nytt




Webbfrågan
Cash is king i baren - vad tycker du?

Vad finns nedgrävt bortom rondellen?
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Läs nwt.se i mobilen

Om nwt.se
Snart kommer nya nwt.se!
Välkommen att logga in!
För att läsa hela nwt.se behöver du vara prenumerant.
Logga in med ditt kundnummer och lösenord via länken uppe till höger, genom att klicka på en stängd artikel eller direkt här:
» Logga in!
Kundnumret finns på din faktura. Lösenord är ditt postnummer (fem siffror utan mellanslag), om du inte ändrat. Du kan också hämta dina kunduppgifter genom vår digitala prenumerationstjänst.
» Få kundnummer med personnummer
» Få kundnummer med e-postadress
» Få kundnummer med andra uppgifter
Våra nyheter - när och hur du vill

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se