"Jag gillade alltid att tävla i Cortina"
RESOR
Det har blivit mycket resande för dig genom åren, men vi börjar i Sverige. I Idre finns ett hotell som heter Pernilla Wiberg Hotel. Hur kommer det sig?
– Jag har ett samarbete med Idrefjäll som innebär att jag hjälper till med marknadsföringen. Hotellet är inte mitt men det känns som mitt. När det byggdes år 2003 var jag med och bestämde om allt från inredning till var det skulle ligga. Får jag dåligt självförtroende kan jag alltid åka dit och titta. Det är inte alla som har ett hotell uppkallat efter sig.
Vad är viktigast för att ett stugområde eller ett fjällhotell ska vara bra?
– Absolut viktigast är att det ligger bredvid en backe. Skidåkning måste vara så enkel som möjligt så man slipper släpa på tung utrustning. Det gäller särskilt barnfamiljer. Och så ska det vara mysigt.
Om jag frågar vilken som är din favorit bland världens skidorter antar jag att du svarar Idre, eller?
– Ja faktiskt. Jag gillar att det är så familjevänligt. Det passar mig nu för tiden. En annan favorit är Vail i Colorado. Det är ett otroligt stort skidområde. Här finns allt från puckelpist och lössnö till pistat och snällt. En tredje favorit är den italienska byn Limone, som ligger 88 kilometer från Monaco. Dit åker jag gärna med familjen. Det är en härlig gammaldags italiensk by.
Favoritort under din tid som aktiv?
– Jag gillade alltid att tävla i Cortina, som har en skön italiensk atmosfär. Och härligt väder.
Dags för lite skidskola: Vilket är ditt grundtips till nybörjaren i backen?
– Bästa tipset är att gå i skidskola och lära sig grunderna. Det gäller alla – såväl barn som vuxna.
Och för den medelgoda åkaren som vill ta nästa steg?
– Många har carvingskidor utan att utnyttja tekniken. Man måste få upp skidorna på kant. Jag brukar säga att man ska stå som en hockeymålvakt mitt på skidorna, åka rakt ner så man får fart och sedan vinkla in knät som är ned mot backen. Vågar man kantställa så svänger skidan av sig själv.
Eftersom du är från Norrköping måste vi få ditt bästa Östergötlandstips?
– St Annas skärgård utanför Arkösund. Vi seglade och badade mycket där när jag var barn. Vi brukade vara vid ön Lundarna. Det är väldigt fint där.
Till sist, hur många medaljer tar Sverige i OS?
– Tio. Och det är bra.
Ålder: 39.
Bor: I Monaco.
Familj: Gift med Bödvar. Två barn.
Gör på fritiden: Tränar fem gånger i veckan.
3 DRÖMRESOR
- Maldiverna. Verkar vara otroligt vackert, och kanske finns det inte kvar i framtiden. Jag vill hinna dit.
- USA:s västkust. Highway 1, Los Angeles och Las Vegas. Det vore häftigt.
- Vancouver Island. Vår bröllopsresa gick hit. Stor ö i Stilla havet. Här ser man bland annat valar.
AKTUELL
Ledamot i Internationella Olympiska Kommittén (IOK) och expert i SVT:s vinterstudio under OS i Vancouver.








































































