Valencia smäller högt
RESOR
Varje år mellan 15 och 19 mars firas megafestivalen Fallas.
Valenciaborna har då under nästan ett år byggt jättelika papier maché-figurer som under festivalen visas på torg och trottoarer och i rondeller. Många föreställer makthavare eller lokala politiker, som mer eller mindre häcklas. Allt med en stor portion humor. Sista dagen eldas alltihop upp och staden luktar bränd plast.
Den festliga veckan inleds redan den 1 mars med ett vidunderligt smällande. Varje dag klockan 14 brakar det loss på den stora öppna platsen Plaza Ayuntamiento. Då siestan infaller och affärerna stänger vallfärdar Valenciaborna för att under tio minuter avnjuta det öronbedövande bombardemanget. Det smäller så skyltfönstren skallrar, applåderna och jublet efteråt är som på ett fotbollsderby.
Stark dragningskraft
Men Valencia har en stark dragningskraft också under annan tid.
Paellan lockar matintresserade till staden, här har den sin hemvist. Paella görs med vad man har kvar i kylskåpet. Basen är ris, kryddan som gör den så guldgul är saffran, vanliga ingredienser i den typiska Valenciapaellan är kyckling, kanin och vita bönor. Tillagas i stor panna med två handtag, helst över öppen eld, veden ska komma från apelsinträd.
Stranden Malvarrosa och den intillliggande stadsdelen Las Arenas är ett alldeles eget äventyr. Fastän resan hit bara tar någon halvtimme från Valencias mitt är det som att komma till en helt annan del av Spanien. Stranden är ren och lång och på helgerna som ett stort vardagsrum fullt av lek och högljudda samtal.
Arkitekturen
Kanske är ändå arkitekturen det mest iögonfallande i Valencia. Trots att 800 000 personer bor här får man känslan av att vara i en småstad. Stadskärnan påminner lite om Visbys. De gamla murarna och husfasaderna bildar kuliss till modernt stadsliv. Flera av bostadshusen bjuder på balkongkonst.
Inte sällan har någon ställt ut tavlor för allmän beskådan, skapat en installation eller målat porträtt direkt på husfasader. Och det är som om Valencia faktiskt gärna vill visa upp sig. Med eller utan smällare.
Resa dit
Från Stockholm ca 1 900 kr tur och retur med Swiss och Lufthansa. Från Göteborg och Köpenhamn kostar en turochreturbiljett omkring 2 500 kr med bland annat Lufthansa och Spanair.
Bo
Holiday Inn, Paseo Alameda 38. Alldeles intill den gamla flodfåran Turia (numera torrlagd och grönområde). Fräscht och prisvärt. Lugnt område. Ca 1 000 kr för ett dubbelrum.
Petit Palace Bristol Hotel, Abadia De San Martin, 3. Litet och mysigt, mitt i stan. Från 700 kr per dubbelrum.
Hotel Las Arenas Balneario Resort, Calle Eugenia Viñes, 22–24. Stort och pampigt intill stranden Malvarrosa. Ca 1 500 kr för ett dubbelrum.
Mat
Bästa maten får du på stranden Malvarrosa där paellarestaurangerna ligger på rad. Prova också horchata, den mjölkliknande söta drycken gjord på mandlar.
Varje dag klockan 17 vallfärdar Valenciaborna till Horchateriorna, där man smaskar i sig Churros (ungefär som donuts). En mycket vacker lokal har Horchatería de Santa Catalina på Plaza Santa Catalina.
Valencia kryllar av tapasrestauranger. Roligast är att slinka in i en hål-i-väggen-bar där man stående äter tapas. En riktigt bra tapasrestaurang är annars Las Cuevas, Calle Samaniego 9. (Tapas är smårätter, exempelvis sardiner, kyckling, potatis, chorizo och omeletter.)
Klimatpåverkan
Enligt utsläppskalkylatorn atmosfair.com orsakar flygresan Stockholm–-Valencia tur och retur utsläpp av 1 420 kilo koldioxid. Detta kostar 365 kr att kompensera.
Missa inte
Ciudad de las Artes y las Ciencias, ett helt nytt kulturkomplex byggt i den gamla flodfåran Turia. Saluhallen Mercado Central är Europas största. Observera: öppen endast 7.30–14.30 måndag till lördag.
Katedralen är från 1300-talet och vilar ovanpå en moské. Ligger mitt emellan de två vackra torgen Plaza de la Reina och Plaza de la Virgen.
Mer info
Om Fallas: www.fallasfromvalencia.com
Om Valencia: www.valenciavalencia.com








































































