
Paradis utan svenskt kaffe på hotellet
RESOR
Det var just ett reportage i ”Go’kväll” som skrämde lite inför resan. ”Okej, är den så poppis den här lilla ön”. På plats märkte vi av de många nordborna, men vi behövde aldrig trängas med dem. Det finns så gott som inga större hotellkomplex på ön och en egen strandremsa är faktiskt aldrig mer än en promenad bort.
Med en taxibåt kan du enkelt njuta av en egen liten ö under en dag.
Man har helt enkelt lyckats med att inte överexploatera den sydthailändska ön.
– Vi tror att den huvudsakliga etableringen är klar. Det finns områden som har godkänts för nyetablering, men vi tror att det kommer ske i lugn takt och småskaligt i form av barer, affärer och boende av bed & breakfast-karaktär, säger Jay Ekkathattanan, en av ägarna bakom Serendipity Resort.
Vi tillbringade två veckor på ön under fjolårets jul- och nyårshelg. Ena veckan bodde vi enkelt och billigt, för att andra veckan ta oss råd med ett av öns bättre boenden. Erfarenheter och tips hittar ni i bildtexterna.
• Resa dit: Charter med Apollo. Hos övriga charter¬arrangörer finns Koh Lipe med i kombination med andra öar. Reguljärflyg till Phuket eller Krabi. Båt från Pak Bara i sydvästligaste Thailand eller malaysiska Langkawi.
• När: Bäst väder under perioden november–april.
• Mer info: www.kohlipe.net, www.kohlipeguiden.se
"Maj till juli är en riktigt bra tid om du vill ha bra väder och samtidigt inte så mycket ¬turister. I augusti och september tar du en liten risk med vädret, men jag tycker det är en fin tid på ön det med."
Jay Ekkathattanan, Serendipity Resort



















































































