Det roligaste gör du själv

HUS & HEM: Låt barnens fantasi inspirera

Alla barn är olika och att köpa en färdig lösning till barnrummet är inte alltid det samma som succé. Lyssna istället till barnet och låt kreativiteten flöda. Det gjorde familjen Morin på Hammarö.
Publicerad: 2009-10-18 17:00
Bröderna Felix, 7½ år och Hampus, 4½ år, trivs bra med borgen. "Det är kul med en klättervägg och det är skönt att sova här uppe. Hampus är här inne väldigt, väldigt ofta", säger Felix.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
En anslagstavla för diplom och teckningar är bra att ha.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
Inne i borgen är det mysigt att sitta och läsa eller bygga en koja. Kompisen Wiliam Sund har hittat en bra bok.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 
Att hänga förvaring i taket är bra för att frigöra golvyta till lek. Den mysiga golvfåtöljen är anpassad efter barnet.
Foto: Helena Karlsson
 [Förstora] 

När Felix Morin var fyra år tyckte familjen att det var dags med en förvandling från babyrum till ett riktigt barnrum för lek och mys.

– Vi tänkte först inreda hela rummet enligt ett djungeltema, men Felix var just då väldigt fascinerad av riddare och älskar att klättra. Så det fick bli hans intresse som styrde in oss på idén om en borg, säger mamma Mari.

Billig förändring

De ville bygga så billigt, men ändå säkert, som möjligt för att kunna förändra rummet efter några år. Med barnen hos mor- och farföräldrar tog det en helg att få rummet klart.

– Borgen är byggd av spånskivor och har både en våningssäng och ett krypin med kuddar och böcker under. Borgen fortsätter på väggen där vi satt upp klättergrepp. ”Fönstren” till mysutrymmet är steg upp till sängen, men det går ju också att ta sig upp via klätterväggen. Borgens form är ett bra fallskydd upptill från sängen, säger pappa Magnus.

Det som tog längst tid var målningen av ”borgteglet” som de gjort på fri hand. Mysrummet är målat med svart färg och har lampor och självlysande stjärnor i taket. Och gardinerna syddes som riktiga kungadraperier.

Egen förvaring

Eftersom fönstren är så låga i huset behövde de även bygga sin egen förvaring. Det blev en låg hylla med plats för alla leksaker och samtidigt en rymlig utställningsyta för Felix egna byggen. Istället för ett skrivbord satte de upp en spånskiva efter väggen och klädde in den med en vaxduk. En mysig golvfåtölj och hängande förvaring är andra smarta lösningar.

– Att ha lekvänliga lösningar och bra förvaring med lådor till allt är nästan det viktigaste i ett barnrum. Vaxduken är ju bara att riva bort och byta ut när den blivit sliten, säger mamma Mari.

Senare i år blir Felix åtta år och det är dags att börja tänka om i rummet. Men lillebror Hampus har blivit fyra år och trivs väldigt bra i storebrors rum.

– Vi funderar på att kapa bort underdelen av borgen och få in ett skrivbord där och måla om allt i en annan färg. Sedan får vi väl hitta på något i Hampus rum också, säger pappa Magnus.

Anna Sims
054-19 97 08
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Tips för barnrummet

* En mysig hörna för avkoppling, läsning eller bara sitt och tänka.

* Välj ut en väggfärg att kombinera med barnets favoritfärger i möbler eller tyger.

* Spara golvet för lek och låt en stor matta ge värme och dämpa leksaksslammer.

* Delar syskon rum kan man skärma av med bokhylla eller draperi för ett alldeles eget hörn.

* Sängen bör stå vid en vägg eller hörn för att kännas trygg. Sänghimmel eller våningssäng gör det mysigt.

* Bra förvaring är något av det viktigaste. Kombinera bokhyllor med backar och lådor som gör det lätt att både hitta och städa bort leksaker.

* En skön fåtölj att mysa i för både barn och förälder.

* Ett bord att sitta och klippa och rita vid. De små gillar möbler i sin egen storlek medan äldre barn behöver ett skrivbord med höj- och sänkbar stol.

* Undvik teve och dator för de små barnen eftersom rörliga bilder är passivt för kroppen men jobbigt för knoppen.

* Belysningen ska lätt kunna varieras efter aktivitet och de behöver en bra arbetslampa vid skrivbordet och läslampa vid sängen.

* En klädhängare eller tvättkorg gör det enklare att lära barnen plocka undan sina kläder.

* En anslagstavla gör det lätt att variera barnens teckningar och fotografier.

* Tänk på säkerheten och sätt vippskydd på tunga möbler, fönsterkedjor i fönstren och plugga igen kontaktuttag som inte används.

Källa: www.viivilla.se

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor