”Jag släpper ju bara ut lite luft”

Asfaltsdjungelns indianer är en ganska ny företeelse i Karlstad.
Maria är en av de som nattetid släpper ut luft ur däcken på stadsjeepar.
– Jag kommer att fortsätta tills människor bryr sig, säger hon.
Publicerad: 2007-11-02 06:00 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:59
"Jag hymlar inte med det jag gör. Det är hoten som gör att man måste var hemlig" säger Maria.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 
Maria är 24 år.
Hon säger att hon inte är mer politiskt aktiv än vem som helst annars.
Ändå ägnar hon sig åt att släppa ut luft ur däcken på stadsjeepar. Hon är en asfaltsdjungelns indian.
– Det gäller att göra något nu. Vi kan inte vänta, säger hon.
Asfaltsdjungelns indianer har blivit ett fenomen i stadsbilden de senaste månaderna. Det började i Stockholm i somras och nu växer stammar upp på många håll i Sverige. Maria betonar att det inte är någon organisation, det finns inga ledare och inga möten.
Marias miljöengagemang har vuxit fram den senaste tiden. Hon har inte varit aktiv i några organisationer eller politiska partier tidigare. Men nu bubblar hon av fakta och argument för att något är sjukt med vårt klimat:
– Jag läste i NWT för ett tag sen att Karlstad kan svämmas över.
– En tredjedel av vårt koldioxidutsläpp kommer från vägtrafiken.
– 90 procent av befolkningen åker bil någon gång under en vanlig vecka, samtidigt är det bara 30 procent som åker kollektivt.

”Det finns hot”

Maria vill inte ställa upp med sitt riktiga namn. Hon säger att hon kan stå för det hon gör. Men hot gör att hon inte vill riskera något.
– Det finns hot. Att de ska våldta och mörda oss. Men jag har inte hört om någon som åkt dit än.
Maria förstår att människor blir arga om man släpper ut luften ur deras däck. Men samtidigt hoppas hon att de kan förstå varför hon gör det.
– Jag släpper ju bara ut lite luft. De förstör så mycket mer i det stora hela.
Asfaltsdjungelns indianer säger sig skona bilar med handikapptillstånd och fordon för yrkestrafik.
Enligt Maria finns det egentligen inte någon anledning att köra stadsjeep i Karlstad ens för de grupperna. Men än så länge skonas de.
Målet med aktionerna är att väcka debatt. Att få folk att förstå att deras handlingar påverkar miljön.
– Jag tror att det här har öppnat ögonen på folk. Tidigare tänkte nog inte så många på vilken miljöbov stadsjeeparna är.
Maria tycker att metoderna är harmlösa och att de inte skadar någon. Att det finns en fara i att köra en bil med opumpade däck tror hon inte är något problem.
– Vi lämnar ju alltid en lapp. Då borde de inte kunna åka iväg utan att pumpa däcken. Dessutom har vi utmärkta cykelvägar och kollektivtrafik i Karlstad. Och är det något akut så finns alltid taxi, precis som för oss som inte kör bil, säger hon.

Kommer fortsätta

En kritik som riktats mot aktionerna är att många stadsjeepar är relativt miljövänliga och att till exempel en gammal bil från 80-talet är mer miljöfarlig. Asfaltsdjungelns indianer tillbakavisar denna kritik med argumentet att de som kör stadsjeep har råd att välja miljövänliga fordon istället och att de som kör en gammal bil inte har råd med något annat. Maria tycker dessutom odlingsmarken bör utnyttjas så att även fattiga kan få föda, inte för att göra etanol till den rika delen av världen.
– Om de som äger stadsjeepar fick se konsekvenserna av klimatförändringarna mer så skulle vi nog inte se så många stadsjeepar, säger Maria.
– Jag kommer att fortsätta tills människor bryr sig.

Fotnot: Maria heter egentligen något annat.
Peter Östborg
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor