Cowboyliv i Ulvsby, Värmland

Boots, lasso och rodeo...
Många tror att man måste åka ända till USA för att få uppleva cowboykänslan.
Men faktum är att den finns närmare än man tror: Karlstads närmaste westernranch ligger i Ulvsby.
Publicerad: 2007-09-06 06:00 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:47
Ridlärare Lena Björkegren ger instruktioner till eleven Ellen Brunnström som rider hästen Gallieo.
Foto: KLARA PERHAMRE
 [Förstora] 
En äkta cowgirl! Lena Björkegren driver Karlstads närmaste ranch och rider här en tur på hästen Gallieo.
Foto: KLARA PERHAMRE
 [Förstora] 
Skillnaderna mellan vanlig ridning och westernridning är stora.
Westernridning har sin grund i rancharbete och ställer höga krav på samarbetet mellan häst och ryttare.
– Det krävs mer av hästen genom att den ska vara stabil och lugn, säger Lena Björkegren som tillsammans med Thomas Isaksson äger en westernranch i Ulvsby.

Westernridning har

en stor bredd på de olika grenarna som man tränar och tävlar i. Det gör att det aldrig blir enformigt utan att det hela tiden känns inspirerande.
– Westernridning handlar såväl om kroppsmedvetenhet som styrka, balans och koordination, säger Lena. Ridningen kan även sammanflätas med stresshantering och ett ökat självförtroende. Det gäller att utmana sig själv, och att våga...
En av Lenas elever på ranchen, Ellen Brunnström, poängterar även hon tryggheten i ridningen när hon redogör för sin syn på westernridning.
– Det bästa med westernridning tycker jag är den stora säkerhet jag känner när jag rider. Jag tycker om att galoppera snabbt, men bara under förutsättning att jag har kontroll. Här är hästarna så bra utbildade och lydiga att jag kan känna den kontrollen.

Vad är det då som

är så lockande med just westernridning?
– Jag tror att det har med romantiken att göra, säger Lena. Många har bilden av en cowboy som rider mot solnedgången på en ståtlig springare. Jag tror att många ser westernridning som något coolt.
Den coolheten har Lena Björkegren och Thomas Isaksson tagit vara på. De anordnar bland annat cowboyparties, svensexor och företagsaktiviteter på ranchen, där man snabbt förvandlas till en cowboy och får rida en lektion på banan.
– Trots att i princip alla som kommer hit är totala nybörjare kan man ändå rida enklare banor och testa att vara cowboy för en dag!

MP 3, Sundsta-Älvkullegymnasiet
KLARA PERHAMRE
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Westernridning
Westernranchen drivs av Lena Björkegren och Thomas Isaksson.
De anordnar kontinuerligt lektioner i westernridning, uteritter och ridläger.
På ranchen står 15 utbildade westernhästar uppstallade.
25 personer kommer regelbundet för att rida lektioner på ranchen.
Mer information på www.westernridning.net
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor