Osäkert med bullerplank på Strand

KARLSTAD

Det är inte säkert att det blir något bullerplank mot motorvägen som skydd för de nya bostäderna som nu byggs på Strand i Karlstad.
Publicerad: 2010-02-03 11:00
LÄS OCKSÅ:

Skanska har redan sålt alla sina 30 Boklok-lägenheter på Strand. Sverigehuset bygger 36 bostadsrätter i samma område.

När kommunen arbetade med den nya detaljplanen för området var det meningen att bullerpromlematiken på något sätt skulle regleras i planen. Man befarade att trafiken från E 18 och motorvägen skulle bli störande.

– Men det finns nog inget sådant krav inskrivet i exploateringsavtalet, säger byggnadsnämndens ordförande, kommunalrådet Håkan Holm (S). Länsstyrelsen krävde inte det och man har nog bedömt att man kan klara problemet ändå.

– Det betyder att det nu handlar om trivseln för de boende. Då är det upp till exploatören att avgöra frågan och i så fall en kostnad som exploatören och kommunen får dela på.

Känslig fråga

Frågan är känslig. Även om det inte finns ett uttalat krav på att det ska byggas en bullervall eller bullerplank, är diskussionen inte avslutad.

– Det har gjort gjorts en del utredningar och vi ska nu titta på dem igen, säger Erika Janske, kommunens projektledare för Västerstrandsprojektet.

Riktvärden

Frågan är om man klarar att komma under de högsta tillåtna riktvärdena för buller i bostäderna med andra åtgärder.

– Förhoppningsvis ges ett besked under den här månaden, säger hon.

Inflyttningen i området börjar om några månader, men bygget av ett eventuellt bullerplank kommer inte att påbörjas förrän tidigast under försommaren.

Kjell Martinson
054-19 96 44
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor