”Drömkompisen” är en vinnare!

För ett år sedan efterlyste Egmont Kärnan en barnserie som var underhållande och inspirerande och anordnade därför en tävling. Många bra bidrag kom in men det kan bara finnas en vinnare - Annika Giannini med serien "Drömkompisen".
Publicerad: 2009-09-30 10:00
Annika Giannini tar emot priset för "Drömkompisen".
Foto: Sara Ell Larsson
 [Förstora] 

Priset på 25 000 kronor delades ut under lördagen på Göteborgs Bokmässa och på Nallescenen där barnlitteraturförlagen hade samlats. Men vinsten var mer än enbart en summa pengar, hennes serie har också publicerats som bilaga i Sveriges största barnserietidning "BAMSE" under vecka 39.


Hennes serie kommer nu att kunna hjälpa barn som är lite rädda om kvällen när de ska sova. För historien är inspirerad av serieskaparens 6–åriga dotter som ibland är mörkrädd och i serien tas en liten flicka med till ett fantasiland av sin kudde. Det är en charmig serie för barn i åldrarna 5 till 8 år och handlar om en flicka och hennes drömvärld där husen står upp och ner och där det finns en magisk känsla av att allt kan hända. Juryns motivering till varför just "Drömkompisen" skulle vinna var: Handlingen fångar med enkla medel det situationsartade och oförutsägbara i ett barns vardag, samtidigt som den utan pekpinnar förmedlar ett kärleksfullt budskap. Den grundläggande idén, baserad på barns förmåga att kasta sig in i fantasins värld som om den vore verklig, kan med lätthet vidareutvecklas både i huvudfiguren Veras vardagliga liv och i hennes fantasi. Kombinerat med en originell och fartfylld teckningsstil gör detta ”Drömkompisen” till en inspirerande läsupplevelse.


Det här var Gianninis första barnserie men hon har tidigare publicerats i ”Uti vår hage” med serierna ”Illustrator man”, ”Övergångsstället” och ”Roberts vänner”. Till vardags arbetar Giannini som bildlärare på ett gymnasium och frilansar som animatör och illustratör. Prispengarna planerar hon att använda till fler  serieidéer som just nu väntar på få berättas.

Sara Ell Larsson/Bulls Press
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor