Peter Singer är filosofen som vill att vi ska ge mer för att rädda världens fattiga.
Peter Singer är filosofen som vill att vi ska ge mer för att rädda världens fattiga. Foto: Fri Tanke

Pengarna du lägger på en ny skjorta kan rädda livet på ett barn

BOK

Det liv du kan rädda – agera nu och stoppa fattigdomen
Peter Singer
(Fri Tanke)
Publicerad: 2009-07-08 07:30

Ungefär 1 000 barn dör varje timme. Dygnet runt. Trehundrasextiofem dagar om året. Helt i onödan. Att rädda dem ur fattigdom och sjukdomar vore enkelt, menar Peter Singer i ”Det liv du kan rädda”.

Författaren är filosof och ställer oss inför ett etiskt dilemma. Kan vi i den rika världen överhuvudtaget kalla oss goda om vi inte gör vad vi kan för att rädda liv? Det kan tyckas befogat att fråga sig om vi verkligen med gott samvete kan stoppa i oss gourmetmat eller köpa exklusiva italienska skor, när pengarna kunde räddat livet på ett eller fler barn. Singer varvar det filosofiskt abstrakta med det vardagligt konkreta. Den som ser ett barn på väg att drunkna vid en strand kliver säkerligen ut i vattnet även om han riskerar att förstöra sin kostym. Men när ett barn är på väg att dö på andra sidan jorden, och kunde räddats med mindre pengar än vad kostymen kostar, känns det inte lika självklart.


Det är förstås sjukt att vi lever i en värld där status till stor del består av materiella tillgångar. Givetvis är det klokare att inte bara följa strömmen, utan även sträva efter att försöka vara en någorlunda hygglig människa. Men Singer är till en början allt för kategorisk. Den som försöker följa det han förespråkar kan inte unna sig något utöver den absoluta nödtorften utan att ständigt ha dåligt samvete.

Så kan, eller vill, de flesta inte leva. Det inser även Singer. Därför handlar bokens senare delar om att skruva ned kraven på oss till mer rimliga nivåer. Efter en del räknande, som känns oerhört krasst i sammanhanget, kommer han fram till förslaget att vi ska ge ungefär fem procent av vår årsinkomst. Fast ”vår” är nog mycket sagt. Det handlar om människor som har en årsinkomst på mer än 105000 dollar. En smått hisnande summa för en normalinkomsttagare. Sedan följer en progressiv skala för de som tjänar mer.


Det känns lite smått, för nog skulle fler kunna hjälpa till. Bättre än det krassa räknandet är de kapitel som får oss att förstå varför vi ger – när vi ser att andra gör det och när vi får ett ansikte på den som behöver hjälp. Orsaker till att vi inte ger är det ansiktslösa avståndet och egenintresset som manar oss att tänka på oss själva.

Något som fastnar är tesen att pengar får människor att hålla större distans till andra. Marx talade på sin tid om att pengar alienerade människan från hennes sanna natur. En artikel i tidningen Science, som handlade om ett experiment, visar att han kanske inte var helt fel ute. Deltagarna, som delades i två grupper, skulle lösa ordgåtor. Den ena gruppen stimulerades att tänka på pengar när de gjorde det, den andra inte. Den förstnämnda gruppen visade sig hålla större avstånd och vara mindre hjälpsam mot övriga deltagande. De gav också mindre när de ombads att skänka bort en del av pengarna de fått för att delta i experimentet.

Kanske finns skäl att fundera över om strävan efter högre levnadsstandard, individuellt och samhälleligt, verkligen gör världen så mycket bättre som det påstås.

Fredri Borneskans
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor