Personliga tolkningar av begreppet bruksmiljö

MUNKFORS: 25 konstnärer ställer ut i Munkfors

Bruksmiljöerna vid Gamla Bruket i Munkfors har utökats väsentligt. Fast det är högst tillfälligt genom den utställning som konstföreningen bjuder in till där temat är just Bruksmiljö.
Publicerad: 2010-03-06 16:30
Göran Hogen visar upp silversmide, något som den förre tandläkaren har som fritidssyssla.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Ett bruksföremål skapat genom återbruk; Stina Hellqvist trasmatta. [Förstora] 
Bruken längs Klarälven illustrerade av Grete Lindström. [Förstora] 
Stenar vid älven kallar textilkonstnären Lenah Jäder-Sundberg den här kollektionen. [Förstora] 
"Tied to the past" av Thomas Strandberg. [Förstora] 
Tema Bruksmiljö i Munkforsutställning [Förstora] 

– Vi har bjudit in ett gäng som ställt ut i grupp tidigare plus några andra, de flesta verksamma runtom i Värmland, säger Göran Hogen, kassör i Ransäter-Munkfors konstförening.

Det har stått konstnärerna fritt att tolka begreppet bruksmiljö så det är stor bredd när det gäller såväl tekniker som uttryckssätt. Det är allt från målare till fotografer, keramiker och konsthantverkare som ger sin personliga bild av vad som ryms inom begreppet bruksmiljö

Sammanlagt är det 25 utställare och Hogen själv är en. Han visar upp silversmide, något som den förre tandläkaren har som fritidssyssla.


Att jobba med metaller hade han med sig från yrkeslivet och i övergången mot ett konsthantverk har han tagit lärdom och råd av bland andra silversmeden Olle Ohlsson.

– Skottkärran är en kopia av en som var tillverkad vid Munkfors bruk, säger Hogen om kopplingen till temat.

Idén till en samlingsutställning på temat bruksmiljö kommer från Munkforskonstnären Lars Erik Asplund som bidrar med tre detaljrika teckningar.

Grete Lindström som tidigare arbetat som sjuksköterska vid Deje bruk har bland annat en personligt utformad bild från det man kallade Gråten i Deje liksom en ”översiktbild” över bruken längs Klarälven.


Många av bilderna speglar en svunnen tid, med gamla byggnader och miljöer som inte längre är fyllda av liv och verksamhet men kan ju vara vackra eller spännande ändå.

Att bruksorter har en fast förankrad historia är både på gott och ont. Att det kan vara svårt frigöra sig åskådliggör Thomas Strandberg i verket ”Tied to the past” medan andra (Emelie Persson) väljer att att låta sin figur blunda när denne kommer in i ett brukssamhälle.

Utöver de mera klara kopplingarna till ordet bruksmiljö finns det lite friare associationer som mera bygger på själva ordet bruk och då i första hand i form av bruksföremål som brukskeramik á la Göran Bergh och bruksknivar av Olle Larsson.


Och Stina Hellqvists anknyter inte bara till bruksföremål utan införlivar även begreppet återbruk i sin trasmatta där större delen är gjort av gamla uttjänta operationskläder.

Utöver konstutställningen i Gamla Brukskontoret visas Munkfors kommuns samlade bruksbilder i Gamla brukets museum där det även finns möjlighet till en fika i Fröken Ruths café där det även serveras underhållning onsdagskvällar under utställningstiden 6-28 mars.

Peter Nilsson
0563-79 10 62
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Clarion Hotel Plaza karlstad: Sensus mfl

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor