Proust minns sitt Combray som seriealbum

KULTUR

De sista åren av sitt liv tillbringade Marcel Proust i ett med väggskivor av kork ljudisolerat rum.
Han gick sällan ut. Han levde på ärvda pengar. Han led av svår astma i en tid utan dagens astmasprayer.
I rummet med korkväggar försökte Marcel Proust, trots sjukdom, att slutföra ett av 1900-talets största verk, ”På spaning efter den tid som flytt”.
Marcel Proust i sitt korkisolerade rum, i färd med att minnas det förflutna. Skålen vid hans sida innehåller sannolikt någon ångande dekokt för att motverka astma. Illustration av Stéphane Heuet. [Förstora] 
Seriealbumets skapare Stéphane Heuet [Förstora] 
Ögonblicket då berättaren smaka lindblomste med smulad madeleinekaka - om minns! [Förstora] 

Denna mästerliga uppvisning av gott minne tillhör de litterära verk, som många talar om med få har läst till dess slutpunkt.

Verket utgavs i sju delar (åren 1913-27) och finns i sin helhet översatt av akademiledamoten Gunnel Vallquist.

Det är hennes svenska översättning, som ligger till grund för de korta textbitarna i ett ovanligt seriealbum:

”På spaning efter den tid som flytt”. Albumets undertitel är densamma som titeln på del 1 i Prousts svit: ”Combray”.

Seriealbumet är tecknat av fransmannen Stéphane Heuet. Han har också bearbetat texten, hela den enorma textmassan.

Detta är nämligen det första i en längre serie album. Det svenska förlaget, Agerings bokförlag i Höör, planerar att ge ut de fem album, som Stéphane Heuet hittills har hunnit med.

Efter de fem redan publicerade delarna planeras ytterligare tolv album!

Två nya delar

Nästa år kommer på svenska två nya delar, båda bearbetningar av Prousts ”I skuggan av unga flickor i blom”.

Får det svenska förlaget den nödvändiga publiken, då finns nog möjligheten att samtliga sjutton delar i Proust-serien finns på svenska om några år.

Och det skulle vara något att se fram emot; redan del 1 ger mersmak.

Seriealbumet ”Combray” gör visserligen inte Prousts språk rättvisa. Vid läsningen av albumet påminns man om vad poeten Harry Martinson sade till sin skaldekollega Erik Lindegren, när denne förvandlat Martinsons epos ”Aniara” till ett kortfattat operalibretto: ”Du har gjort en buljongtärning av en oxe!”

Djärvt språk

Språkligt sett har Stéphane Heuet komprimerat Proustsvitens första och mycket berömda bok på ett hisnande djärvt sätt; detta ligger i denna specialgenres natur. Många minns ju tidningsserien Illustrerade Klassiker. I den fanns serieversionen av både Melvilles mastodontverk ”Moby Dick” och Shakespeares tragedi om en viss dansk prins.

Men just djärvheten – eller om man så vill: det konstnärligt vanvettiga – att förvandla Marcel Prousts hjord av oxar till några buljongtärningar, ja, det fascinerar och roar.

Seriealbumens styrka är förstås bilderna, vackra bilder, enkla och stiliserade, men alldeles säkert skapade först efter ingående studier av dåtidens klädmode, möbelstilar, levnadsvanor.

Ovärderlig hjälp har Heuet naturligtvis haft av närläsningen av Proust text, ett veritabelt kosmos av detaljer, referenses hit och dit, genialiska infall, iakttagelser.

Och så detta allomfattande goda minne, som var ett av Prousts särdrag.

I den första delen – ”Combray” – förs läsaren av berättaren, Proust, tillbaka i tiden, till Combray, en fiktiv plats skapade av minnesfragment av Auteuil och barndomens by Illiers.

I ”Combray” möter man många av de flera tusen gestalter, som dyker upp i den totalt 3200 sidor långa boksviten.

Många efterlämnar djupa intryck.

Madeleinekakan

Men det är en sak som mer än någonting annat hos Proust ingått i det allmännas språkbruk och minnesbank: Detta om madeleinekakan.

Vid en punkt i tiden bjuds Proust på lindblomste av sin älskade mamma. Te av lindblom och madeleinekaka, en enkel och snäckformad liten kaka lika god som den är lätt att baka.

Berättaren smular en bit kaka i en sked med te och för skeden till munnen. Han erfar en stark men svårförklarad glädje, en lustfylld glädje. Han minns något...

Plötsligt står minnet klart för honom. Hans minns sin barndom i Combray, minnet vecklas ut som japanska pappersblommor som lagts i en skål med vatten.

Och detta storverk av Proust – ”Á la recherche du temps perdu”, ett av världens viktigaste litterära arbeten – handlar om Minnet och Minnen.

Första delen av boksviten, ”Combray”, kräver några veckor av läsning. Seriealbumet tar någon timme.

Men vill man ha lite extra roligt så har detta franska seriealbum en hel del att ge.

Mats Dahlberg
054-19 96 85

PUBL: 2009-10-20 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Ingegärd Nilsson, till vänster, bor på äldreboendet Stagnellska och medverkade tillsammans med sin dotter Inga-Lill i den nya kortfilmen.




LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?

LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Rally i helgen, ska du ut i skogen?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
KARLSTAD: Hushållningssällskapet söker 3 nya medarbetare 2010-01-18
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan