Jan-Ove Ekstedt, konstnär, är verksamhetsledare för Konstfrämjandet i Värmland. Han vill omorganisera verksamheten och samtidigt hitta nya och billigare lokaler.
Jan-Ove Ekstedt, konstnär, är verksamhetsledare för Konstfrämjandet i Värmland. Han vill omorganisera verksamheten och samtidigt hitta nya och billigare lokaler. Foto: Mikael Lindblom

Konstfrämjandet vill in i Lerinmuseet

KARLSTAD: Hög hyra, lite pengar

Konstfrämjandet vill flytta från gallerilokalen vid Östra Torggatan i Karlstad.
– Lokalhyran är för hög för oss, vi måste hitta någonting billigare, säger Jan-Ove Ekstedt, verksamhetsledare.
Idag betalar Konstfrämjandet 16 000 kronor per månad till HSB.
Helst av allt vill Konstfrämjandet flytta in i det så kallade Lerinmuseet i Karlstad.
Där finns det lediga lokaler, men kön till dem är lång.
Publicerad: 2012-09-14 13:10 | Uppdaterad: 2012-09-14 15:02
Lerinmuseet på Sandgrund i Karlstad: Hit vill Konstfrämjandet flytta från Östra Torggatan i Karlstad.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 

Det är många som vill flytta in i de ännu tomma delarna av det före detta danspalatset Sandgrund.

Konstfrämjandet står i kö tillsammans med ”ett tiotal” andra, uppger Karlstads kommun som äger fastigheten.

Konstfrämjandets Jan-Ove Ekstedt är ändå försiktigt hoppfull.

– För oss är det ”prio ett” att komma in i på Sandgrund, säger han.

Men ett alternativ till det – fortsatt galleriverksamhet i Karlstad - är följande:

Konstfrämjandet skaffar en kontorslokal och arrangerar mindre utställningar på olika platser i länet.

Då och då har man utställningar i Karlstad, som nu, men framför allt satsas det mer på decentralisering.

Få ner kostnaderna

– Hur vi än gör, säger Jan-Ove Ekstedt, så måste vi omorganisera och få ner kostnaderna.

Verksamheten med utställningar och försäljning av konst täcker inte kostnaderna.

Konstfrämjandet får – för att överleva – nästan 200 000 kronor per år av Karlstads kommun och 330 000 kronor av Region Värmland.

I båda fallen är det pengar som skattebetalarna står för.

Medan kostnaderna ökar så sker dock ingen höjning av bidragen till Konstfrämjandet.

Här kan tilläggas att galleriet Konst i Karlstad får ett kommunalt och årligt bidrag som är 110 000 kronor stort.

Konsthantverkarna i Karlstad får nöja sig med 24 000 kronor från kommunen.

Tre års uppsägningstid

Jan-Ove Ekstedt hoppas att Konstfrämjandet kan lämna lokalerna vid Östra Torggatan inom kort. Senast vid årsskiftet.

– Vårt problem är, säger han med ett skratt, att i hyreskontraktet är vår uppsägningstid 36 månader.

Så om ni säger upp hyreskontraktet 1 oktober i år så kanske ni – om ni har otur – får sitta kvar i lokalerna till 1 oktober 2015?

– I värsta fall, ja...

Mats Dahlberg
054-19 96 85
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT

Det är lördag och det betyder extra helgläsning. I dag innehåller Helg 28 sidor med resor, teknik, kryss, mode med mera. Och så har helgredaktören kollat vad man får – och bör – göra för förändringar på sitt hus, och varför husen ser ut som de gör i dag. Några exempel på Karlstadshus med egen stil lyfts fram.

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se