Gertrud Lefverström hoppas att invigningsdagens trängsel håller i sig.
Gertrud Lefverström hoppas att invigningsdagens trängsel håller i sig. Foto: Helena Karlsson

Nu väntar Lerinmuséet på turisterna

KONST.: "För tidigt att säga något alls än"

Värmlänningar har varit flitiga besökare till Lerinmuséet under den första månaden. Nu hoppas museiansvarig Gertrud Lefverström att turisterna strömmar till Sandgrund.
Publicerad: 2012-07-12 08:22 | Uppdaterad: 2012-07-13 13:57
Lars Lerin och Gertrud Lefverström.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 

Drygt tre veckor efter invigningen av Lars Lerin museet på Sandgrundsudden är det för tidigt att säga hur det kommer att gå. Men Gertrud Lefverström, ansvarig på muséet är mycke nöjd med besöksantalet hittills.

– Vi har haft cirka 7 000 besökare här vilket är väldigt roligt! Det har varit många Karlstadsbor och övriga värmlänningar och några busslaster från Mellansverige. Nu hoppas vi att den stora turistsäsongen några veckor framöver ska öka den siffran med besökare längre ifrån nu när vi finns i Karlstad.

Bra magkänsla

Gertrud Lefverström tycker att intresset är stort och hon har en bra magkänsla när det gäller ekonomin.

– Vi provar oss fram med det mesta än så länge så det är alldeles för tidigt att kunna se några tendenser.

Det har kommit in en del kritik om korta öppettider, 11-16 på sommaren och 12-16 därefter. Räcker det till?

– Vi vet inte, men vi hoppas att det inte gör det! Vi satte snålt från början för att vara på den säkra sidan men har gärna öppet längre om det bär sig. Förbeställda grupper tar vi emot på alla tider.

50 000 besökare per år

Enligt det avtal som karlstads kommun har med Lars Lerin, som överklagats av en privatperson, ska han betala 20 procent av entréintäkterna i hyra. Om muséet får 50 000 besökare per år ger det 1 miljon tillbaka till kommunen. En siffra som inte verkar vara svår att nå.

– Jag har ännu inte satt mig in i ekonomin för muséet, men det ser bra ut, säger Lars Sätterberg, ekonomidirektör på Karlstads kommun.

Förvaltningsrättens dom angående hyresavtalet väntas i slutet av augusti.

Anna Sims
054-19 97 08
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Mallbacken: Bygdegården Mallbacken
Råda: Idrottsplatsen

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se