Berg överkörd av Ohly – hoppar av riksdagen?
KULTUR
Orsaken är att Berg i praktiken tvingats bort från posten som partiets kulturpolitiska talesperson.
Han ersätts av den förre partiledaren Lars Ohly.
– Jag är både förvånad och besviken, säger Bengt Berg, men jag vill inte ta strid om detta.


Det överraskande beslutet om att Lars Ohly ersätter Bengt Berg togs under tisdagens möte med Vänsterpartiets riksdagsgrupp.
Ryktet om Lars Ohlys önskemål hade då surrat en tid.
Han hade i samband med sin avgång uttryckt önskemål om en plats i riksdagens kulturutskott. Det är en post som med automatik gör innehavaren till kulturpolitisk talesperson.
Men det är en uppgift som Bengt Berg fick i samband med att han valdes in i riksdagen vid det senaste valet.
– När jag fick höra talas om detta blev jag både förvånad och besviken, erkänner Bengt Berg.
Under en tid övervägde Bengt Berg att - som han uttrycker det - ”ta strid om posten”.
– Det är väl inte omöjligt att jag hade kunnat utmana Lars Ohly, men jag har avstått från det.
Bengt Bergs tydliga besvikelse har dock lett till att han funderar på att hoppa av från Riksdagen.
– Jag har gett mig själv en månad för att tänka över det här, jag får se hur det blir...
Inom Vänsterpartiets riksdagsgrupp fanns det - vid det avgörande gruppmötet - en majoritet som gav Bengt Berg stöd.
Inte minst partiets nye ledare Jonas Sjöstedt, Lars Ohlys efterträdare, uttalade sitt starkaste stöd för Bengt Berg.
Ändå valde Bengt Berg alltså att stiga åt sidan och inte - som han säger - ”utmana en före detta partiledare på duell”.
– Jag vill betona att detta är ett eget beslut, klargör han.
Men i praktiken innebär Lars Ohlys starkt uttryckta önskemål om att sitta i kulturutskottet att Berg från Fensbol tvingats bort.
Och ingen ville ha en strid inom partigruppen.
– Lars Ohly är en både skicklig och allmänt sett kunnig politiker, säger Bengt Berg, och han kan en del om väldigt mycket. Jag är ju mer en som vet ganska litet om annat än kultur...
Trots Bengt Bergs mångkunnighet om kultur och kulturpolitik så ersätts han av en som inte har profilerat sig som kulturpersonlighet.
För Vänsterpartiet i Värmland betyder Bergs eventuella avhopp att en ersättare måste plockas fram.
Ett avhopp betyder för Bengt Berg att han kan återgå till det han är mest känd för: Verksamhet som författare och bokförläggare.
För närvarande - och sedan i går, torsdag - är han vanlig riksdagsledamot och ”arbetande ersättare” för Lars Ohly i riksdagens kulturutskott.