Skymningens camping ska säljas i morgon
KRISTINEHAMN
Politikerna kunde enas om att sälja camping och herrgård för minst 4,9 miljoner kronor.
Kommunen har investerat det dubbla i området.
Foto: Jenny Edvardsson [Förstora]
I början på maj var ärendet uppe för beslut i kommunstyrelsen. Då drogs det tillbaka. Men i förra veckan hölls ett nytt möte där politikerna sa ja till att sälja campingen och Presteruds herrgård. Köpare är Sommarvik AB.
Säger även kommunfullmäktige ja i morgon får campingen och herrgårdsområdet nya ägare.
– Köparen står inte nämnd i beslutsförslaget, men inriktningen är att Sommarvik ska få köpa, förklarar fastighetschefen Jan Wetterstrand.
Investerat nio miljoner
Området har värderats till totalt 4,9 miljoner kronor om det används för campingändamål. Det är också den summa som kommunen vill ha ut vid en försäljning. Kommunen har investerat omkring det dubbla, nio miljoner kronor, i området. Det handlar bland annat om konsultarvode, inköp av fastigheter, utlösen av befintliga arrenden och hyresavtal samt flytt och iordningställande av byggnader, mark, vatten, avlopp och el inför sommarens campingsäsong.
Skulle området användas för bostadsändamål värderas det till 9,5 miljoner kronor av den konsult som kommunen anlitat. Såväl herrgårdsbyggnaden som marken får då ett högre värde.
Fler intresserade
Under extramötet i förra veckan fanns fastighetschefen Jan Wetterstrand, före detta planeringschefen Lars Nilsson, Torbjörn Gustafson planeringschef/stadsarkitekt och Sommarviks VD Christer Fransson på plats och informerade om ärendet.
Kommunen har haft diskussioner med fler intressenter, som vill satsa på campingen, men kommit fram till att Sommarvik AB har de bästa förutsättningarna. Företagets vd, Christer Fransson, har varit med och arbetat med campingplanerna under flera års tid.
– Det här är ett projekt som pågått sedan 2006. Vi har jobbat med en konsult som dammsugit marknaden efter någon med campingerfarenhet och ekonomiska muskler som kan klara av det här, säger Wetterstrand.
Vattentätt avtal
Tanken är att campingen ska generera minst 50 000 gästnätter per år och att Kristinehamn på allvar ska kunna konkurrera med andra kommuner som erbjuder moderna campingar.
Vid en försäljning kan kommunen dock inte garantera att köparen gör en fullskalig satsning på en camping.
– Vi skriver ett så vattentätt avtal som möjligt, förklarar Jan Wetterstrand.
Det handlar om köpekontrakt med villkor och exploateringsavtal där viten skrivs in.
– Men för att ett vite ska kunna betalas ut måste företaget finnas kvar och ha tillgångar, därför är det viktigt att det blir rätt köpare, säger Wetterstrand.
Sommarvik AB äger Värmlands största camping, Årjängs camping, med enligt kommunens uppgifter 130 000 gästnätter per år. Bolaget äger också Haganäsets camping i Charlottenberg med 60 000 gästnätter samt att Sommarvik AB är hälftenägare till skuldtyngda Ronneby havscamping.
Företagets vd, Christer Fransson, har varit inkopplad i campingplanera i Kristinehamn under fler års tid.








































































