Skymningens camping ska säljas i morgon

KRISTINEHAMN

I förra veckan höll kommunstyrelsen ett extrainsatt möte för att diskutera en försäljning av Skymningens camping.
Politikerna kunde enas om att sälja camping och herrgård för minst 4,9 miljoner kronor.
Kommunen har investerat det dubbla i området.
Publicerad: 2010-05-26 08:00
LÄS OCKSÅ:
Skymningens camping och Presteruds herrgård kan snart hamna i ny ägo. I morgon ska fullmäktige ta beslut om en försäljning. Köpare är Sommarvik AB, som driver campingar på olika håll i landet sedan tidigare.
Foto: Jenny Edvardsson
 [Förstora] 

I början på maj var ärendet uppe för beslut i kommunstyrelsen. Då drogs det tillbaka. Men i förra veckan hölls ett nytt möte där politikerna sa ja till att sälja campingen och Presteruds herrgård. Köpare är Sommarvik AB.

Säger även kommunfullmäktige ja i morgon får campingen och herrgårdsområdet nya ägare.

– Köparen står inte nämnd i beslutsförslaget, men inriktningen är att Sommarvik ska få köpa, förklarar fastighetschefen Jan Wetterstrand.

Investerat nio miljoner

Området har värderats till totalt 4,9 miljoner kronor om det används för campingändamål. Det är också den summa som kommunen vill ha ut vid en försäljning. Kommunen har investerat omkring det dubbla, nio miljoner kronor, i området. Det handlar bland annat om konsultarvode, inköp av fastigheter, utlösen av befintliga arrenden och hyresavtal samt flytt och iordningställande av byggnader, mark, vatten, avlopp och el inför sommarens campingsäsong.

Skulle området användas för bostadsändamål värderas det till 9,5 miljoner kronor av den konsult som kommunen anlitat. Såväl herrgårdsbyggnaden som marken får då ett högre värde.

Fler intresserade

Under extramötet i förra veckan fanns fastighetschefen Jan Wetterstrand, före detta planeringschefen Lars Nilsson, Torbjörn Gustafson planeringschef/stadsarkitekt och Sommarviks VD Christer Fransson på plats och informerade om ärendet.

Kommunen har haft diskussioner med fler intressenter, som vill satsa på campingen, men kommit fram till att Sommarvik AB har de bästa förutsättningarna. Företagets vd, Christer Fransson, har varit med och arbetat med campingplanerna under flera års tid.

– Det här är ett projekt som pågått sedan 2006. Vi har jobbat med en konsult som dammsugit marknaden efter någon med campingerfarenhet och ekonomiska muskler som kan klara av det här, säger Wetterstrand.

Vattentätt avtal

Tanken är att campingen ska generera minst 50 000 gästnätter per år och att Kristinehamn på allvar ska kunna konkurrera med andra kommuner som erbjuder moderna campingar.

Vid en försäljning kan kommunen dock inte garantera att köparen gör en fullskalig satsning på en camping.

– Vi skriver ett så vattentätt avtal som möjligt, förklarar Jan Wetterstrand.

Det handlar om köpekontrakt med villkor och exploateringsavtal där viten skrivs in.

– Men för att ett vite ska kunna betalas ut måste företaget finnas kvar och ha tillgångar, därför är det viktigt att det blir rätt köpare, säger Wetterstrand.

Maria Andersson
0550-41 25 15
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Sommarvik AB

Sommarvik AB äger Värmlands största camping, Årjängs camping, med enligt kommunens uppgifter 130 000 gästnätter per år. Bolaget äger också Haganäsets camping i Charlottenberg med 60 000 gästnätter samt att Sommarvik AB är hälftenägare till skuldtyngda Ronneby havscamping.

Företagets vd, Christer Fransson, har varit inkopplad i campingplanera i Kristinehamn under fler års tid.

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv gör i dag en djupdykning i en rätt så anonym men viktig verksamhet: Telias underjordiska övervakningscentral på Norra Kroppkärr.

– Mat & dryck tipsar om hur man får till en god smoothie

– Fotbollstips

Webbfrågan
Har du en miljöbil?
Välkommen Saga
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor