Smulan finns alltid vid sin mattes sida

KRISTINEHAMN

Är du en av dem som undrar varför den där svart-vita hunden med gult täcke inte måste stanna utanför affären som de andra hundarna?
Nu behöver du inte undra mer. Inger Kling behöver nämligen hunden vid sin sida för att kunna leva ett normalt liv.
Publicerad: 2010-04-05 11:30
Servicehunden Smulan övervakar Inger hela tiden. Oavsett tid på dygnet varnar Smulan sin matte innan blodsockret sjunker.
Foto: Sofia Eklund
 [Förstora] 
Smulan hämtar och plockar upp det som Inger ber om. Förutom Smulan finns i Värmland en servicehund i Karlstad och inom kort en diabeteshund i Forshaga.
Foto: Sofia Eklund
 [Förstora] 

Inger Kling har haft diabetes sedan hon var 24 år. Fram till att hon fyllde 40, när fick gå i pension, arbetade hon så mycket hon orkade och hon utbildade sig. Men sjukdomen satte käppar i hjulet.

– Jag var väldigt ofta sjukskriven. Om jag hade haft känning på natten var jag helt slut dagen därpå. Jag orkade inte med någonting. Och jag kunde absolut inte köra bil.

Under åren har diabetesen bland annat gett Inger dålig blodcirkulation, konstant värk, trötthet och ögonproblem. På vintern får hon lätt blå tår vilket hon beskriver som en fruktansvärd smärta.

– De flesta förkylningarna har slutat i lunginflammation och jag får lätt infektioner i sår, förklarar hon.

Köpte en vallhund

I samband med att sjukdomen drabbade Inger ändrades hennes sociala liv. Möjligheterna att resa och umgås med vänner blev plötsligt begränsade. Om hon vågade planera något hände det ofta att hon tvingades lämna återbud eftersom hon blev dålig.

– Jag miste en vän på grund av detta. Hon förstod det inte, berättar hon.

Hela livet har Inger haft hund, men aldrig har hon märkt att någon reagerat på när hennes blodsocker fallit. För sex år sedan köpte hon en bordercollietik, en import från Tjeckien, som hon hämtade i Göteborg.

– Jag ville ha en bra vallhund som jag kunde jobba med och avla på. Det var meningen i alla fall.

Varnade med blicken

Men vallhunden Smulan visade strax andra färdigheter.

– En natt vaknade jag av att hon puttade på mig. Jag trodde att hon ville ut så jag släppte ut henne. Men hon bara stirrade på mig. Jag svettades ute fast det var vinter och då förstod jag att blodsockret var lågt, berättar Inger och förklarar vidare:

– Ögonen på Smulan blev jättestora och hon backade när jag gick emot henne. Jag blev rädd förr henne och kände att jag nästan inte ville ha henne kvar. Varje gång jag fick lågt blodsocker stirrade hon med de där superotäcka ögonen. Men det var ju på grund av att hon inte visste hur hon skulle agera.

Samtidigt ber Smulan om lov att få hoppa upp på stolen bredvid Inger.

– Hon vill gärna ligga där när jag har nytt folk hemma. Om hon inte hade gillat dig hade hon gått fram och tillbaka här, hon ska ha total koll, skrattar Inger och stryker sedan kamraten ömt över huvudet.

Utbildad servicehund

När Smulan visat sina färdigheter forskade Inger i möjligheterna att utbilda henne till servicehund och hon ansökte till Svenska service- och signalhundsförbundet - Sos.

– Under utbildningen fick jag lära mig hur jag ska läsa av henne. Men fortfarande i dag så nonchalerar jag henne ibland eftersom hon varnar mig så tidigt, innan blodsockret sjunker.

Under den ett år långa utbildningen fick Inger och Smulan träna på samarbetet och Smulan fick lära sig allt från att ta upp saker från golvet, plocka ur tvättmaskinen och ta av Inger strumporna till att varna Inger och hämta hjälp.

I dag består varningen av en läderpåse med geléhallon. Den ligger alltid på en speciell stol i köket.

– Först hör jag hur hon sniffar, det är lukten som avslöjar om blodsockret ska sjunka. Sedan kommer hon med påsen. Då vet jag att jag ska testa sockret direkt och ta mig något att äta. Förr var det jag som åt geléhallonen, men det är bättre att jag äter en skorpa eller en frukt. Nu är det Smulan som får hallonen som belöning, förklarar Inger.

Om de båda i stället är ute och går varnar Smulan genom att gå framför sin matte, titta på henne och gny.

Annorlunda liv

Sedan Smulan ankomst är Ingers liv helt annorlunda. Hon vågar gå på stan, äta på restaurang, handla och träffa vänner utan att konstant behöva oroa sig för att bli sjuk. Tack vare att blodsockersvägningarna inte ser ut som förr har många av Ingers besvär lindrats.

– Bemötandet från folk på stan och i butikerna är fantastiskt. Det betyder oerhört mycket för mig att Smulan får följa med mig eftersom jag inte känner att blodsockret är lågt förrän det är för sent, säger Inger.

– Jag tror inte att jag hade gått utbildningen om hon inte hade väckt mig den där natten. Men jag är glad att jag gjorde det. Mitt liv innan Smulan och mitt liv nu är som natt och dag.

Sofia Eklund
0550-41 25 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Assistanthundar

• Servicehund för person med rörelsehinder

• Servicehund med alarmerande funktion för person med diabetes eller epilepsi

• Signalhund för döv eller hörselskadad

• Ledarhund för synskadad

• Rött täcke innebär att hunden är under utbildning

• Gult täcke innebär att hunden är färdigutbildad

Källa: Svenska service- och signalhundsförbundets material

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor