Tyska elever på Sverigebesök

KRISTINEHAMN

Det tvååriga Comeniusprojektet har snart nått sin ände. Denna vecka är elever från Tyskland i Sverige för att möta sina samarbetspartners i Kristinehamn. Stadsrundtur, fotbollsmatch, företagsbesök, lektioner och mycket annat har stått på programmet.
Publicerad: 2010-03-19 07:30
Daniel Röhr, Nils Am Orde, Kevin Czoske och Marcus Hult har lärt känna varandra genom det så kallade Comeniusprojektet. Det är ett EU-projekt där teknikprogrammet på Brogårdsgymnasiet och industriprigrammet på Presterudsgymnasiet samarbetar med gymnasieskolan Berufskolleg West i tyska Essen.
Foto: Jenny Edvardsson
 [Förstora] 
Nils Am Orde från Tyskland utmanar sina svenska vänner i bowling.
Foto: Jenny Edvardsson
 [Förstora] 

Comeniusprojektet är ett tvåårigt EU-projekt som har en språk- miljö- och energiinriktning. Årskurs tre på Brogårdsgymnasiets teknikprogram och Presterudsgymnasiets industriprogram samarbetar med en skola i tyska Essen. Bland annat har de samarbetat kring olika teknikprojekt och det har hållits internetkonferenser mellan skolorna.

I måndags var det dags för de tyska och svenska eleverna att mötas för första gången. Besöket inleddes med en välkomstceremoni på Brogårdsskolan för att följas av en stadsrundtur i Kristinehamn. Sedan har veckan fyllts på med aktiviteter för ungdomarna.

Kommunikation

– Eftersom det här är ett språkprojekt handlar det mycket om att de tyska och svenska eleverna ska kommunicera med varandra, säger läraren Anders Andersson och förklarar att det var lite blygsamt i början.

– Det har varit ett kul utbyte, men inte alltid så lätt att engagera eleverna. För att lyckas ännu bättre kanske skolorna skulle haft mer kontakt med varandra, säger han och menar samtidigt att samarbetet mellan Brogårdsgymnasiet och Presterudsgymnasiet har förbättrats genom projektet.

Under tisdagseftermiddagen har samtliga ungdomar i projektet samlats i bowlinghallen.

Vad tycker ni om det här projektet?

– Det känns nytt och det är roligt att få göra något annorlunda i skolan, tycker Marcus Hult som går tredje året på teknikprogrammet på Brogårdsgymnasiet.

Han delar bowlingbana med sina klasskamrater Simon Forslund och Daniel Röhr samt Nils Am Orde och Kevin Czoske från skolan Berufskolleg West i tyska Essen.

Killarna förklarar att de haft lite kontakt över internet, där de bland annat gjort olika redovisningar för varandra. Kevin Czoske berättar att han är i Sverige för första gången.

– Det är trevligt men väldigt kallt. I Tyskland har vi regn och tio plusgrader, berättar han.

Hoppas få se älgar

Nils Am Orde berättar att det han ser fram mest emot under veckan i Sverige är när de ska åka skidor i Sunne under lördagen.

– Vi ska även göra företagsbesök, åka till Nobelmuseet i Karlskoga och se på hockey, säger han.

Han har också ett annat önskemål:

– Jag hoppas att vi får se några älgar, säger han med ett skratt.

Eleverna är i stort nöjda med projektet, men förklarar att de gärna hade velat ha lite mer kontakt med varandra från början. Nu ser de svenska ungdomarna fram att besöka sina nya vänner i Tyskland. Den 16 april bär det av.

Jenny Edvardsson
0550-41 25 17
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor