19-åring åtalas för våldtäkt på 13-åring

KRISTINEHAMN

Nu åtalas den 19-årige kristinehamnaren som ska ha våldtagit en 13-årig flicka i Degerfors.
Publicerad: 2010-02-05 17:00
LÄS OCKSÅ:

Mannen är misstänkt för tre fall av våldtäkt mot barn under perioden december 2008 till februari 2009. I två av fallen rör det sig om vad som är jämförligt med samlag. I det tredje fallet ska 19-åringen ha tvingat flickan till andra sexuella handlingar.

Åklagarens bevisning består av vittnesförhör med flickans mamma. Det som 13-åringen har berättat för sin mamma ska enligt åtalet styrka att 19-åringen varit väl medveten om flickans ålder.

Mannen har haft kontakt med flickan via internetsidorna MSN och Bilddagboken. Enligt åklagaren ska han då ha fått reda på flickans ålder.

Den 19-åriga kristinehamnaren anhölls och häktades i slutet på januari och sitter fortfarande i häktet i Örebro. Han nekar till brottet.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor