Miljonorder till Scana

BJÖRNEBORG

Scana Steel Björneborg AB har tecknat ett avtal värt cirka 25 till 50 miljoner kronor med finska Wärtsilä Propulsion. Scana ska leverera propelleraxlar och axelarrangemang för framdrivning av fartyg.
Publicerad: 2009-12-14 17:07

Wärtsilä har varit en av stålföretaget Scanas kunder under flera år och vd Ingvar Winbo menar att ordern är positiv.

– Det är en del i att säkra den bemanning vi har kvar och det är väldigt positivt, säger han.

Ordern innebär dock inte att Björneborgsföretaget drar tillbaka några varsel. För att det ska bli möjligt krävs större order än den här.

Trots att konjunkturen slagit hårt mot Scana menar Ingvar Winbo att det är positivt att Scana nu har stärkt sin del av den marina marknaden.

– Det marina har gått ner. Nu är vår andel större och det är positivt, menar han.

Avtalet med Wärtsilä sträcker sig över nästa år.

Finländska Wärtsilä har cirka 18 000 anställda i ett 70-tal länder.

Adina Magnusson
0550-41 25 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor