Vid tiotiden passerade Oskar och Anna-Karin Thorén samt deras dotter Ella Mastmagasinet.
– Då såg vi att det satt en sköldpadda på en stock ute i vattnet, berättar Anna-Karin.
– Så jag gick bort till brandkåren, säger Oskar.
Strax innan elva kommer brandmän i både bil och båt för att hjälpa djuret upp ur vattnet. Samtidigt ringer undertecknad till djurhemmet och berättar om det hela.
Fångas med håv
Men sköldpaddan är rädd och dyker ner i vattnet precis när båten närmar sig. Detta upprepar sig flera gånger. Brandmän och förbipasserande står tillsammans bredvid vattnet för att se var det lilla huvudet sticker upp.
– Vi behöver en håv, säger någon och direkt åker insatsledare Ulf Kjellman iväg och hämtar två stycken.
Verkar må bra
Som tur är håller sig sköldpaddan i närheten av båten och till slut kan hon fångas in. Sedan bär det av till djurhemmet där hon får värme, mat och en egen inhägnad att vara i. Efter en stund i trygghet kommer hon ut ur sitt skal. Hon verkar må bra och är väldigt nyfiken på den nya omgivningen.
– Förmodligen är det någon som har tröttnat på henne och bara släppt ut henne. Men hon kan ju ha rymt också. Nu hoppas vi att vi kan hitta ägaren, annars får vi försöka adoptera bort henne, säger Jonny Strömberg på djurhemmet.


VAR HÄNDE DET?

























































– 






































