Karta VAR HÄNDE DET?
Kristinehamn | Hela kartan

Inget nytt stadsvapen – än

KRISTINEHAMN

Kommunfullmäktige var inte redo att ta något beslut i går kväll om kommunens stadsvapen. Muren längst upp på stadsvapnet väckte så starka känslor att frågan återremitterades.
– Vi behöver hitta ett förslag vi kan enas om, slog kommunstyrelsens ordförande Åke Thörnesjö (M) fast.
Så ser kommunens stadsvapen ut i dag. [Förstora] 
Så här föreslogs det att den ska se ut framöver. [Förstora] 

Politikerna var långt i från överens och det var först efter en livlig diskussion och votering som beslutet sköts upp på framtiden. 22 ledamöter var för en återremiss. 19 ville se ett beslut redan i går kväll.

Syftet med att göra om stadsvapnet är att lyfta fram bojorten mer och ge ett mer välkomnande intryck. Så har förslaget lanserats av kommunens tjänstemän. Men att ta bort muren är inte okontroversiellt.

Socialdemokraterna presenterade först i går sin åsikt i frågan. Partiet hade valt att rådfråga sina medlemmar på ett medlemsmöte innan de tog ställning.

– Vi tror inte att vi utvecklar Kristinehamn genom att avveckla murkronan, sa oppositionsrådet Eva WennStröm (S).

Hon förespråkade att frågan avgjordes under kvällen, men yrkade att murkronan får vara kvar.

Vackert vapen

Andra som ville ha kvar murkronan var Sonja Höglund (SIV), Bo Bengtsson (C) och Björn Nyström (M). Men de var för en återremiss.

– Vapnet är vackert, sa Sonja Höglund.

Elisabeth Holmstrand Gustafsson (MP), Roland Leben (KD), Björn Johansson (V) och Anne-Marie Wallouch (V) gick samtliga upp i talarstolen och sa att murkronan gärna får tas bort.

– Det här är en fråga för proffsen, inget vi ska tjafsa om, ansåg Roland Leben.

Elisabeth Holmstrand Gustafsson ifrågasatte kostnaden för den nya varumärkesplattformen och grafiska profilen. Hon yrkade på att nästa gång ärendet tas upp så ska kostnaden redovisas. Det yrkandet fick avslag.

Samtidigt som politikerna var oeniga kring stadsvapnets utformning var diskussionen inte särskilt stor kring de fem värdeord som ska förknippas med Kristinehamn samt ett kärnvärde. Kärnvärdet går ut på att Kristinehamn är en plats för närhet och drivkraft. De fem värdeorden är modig, livlig, varm, initiativrik och värdefull. Även de återremitterades ihop med resten av ärendet.

Maria Andersson
0550-41 25 15

UPPD: 2009-04-24 13:44
PUBL: 2009-04-24 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Nu rivs gamla bruket i Deje




WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:

NWT:s reporter Per Mårtensson och promotorn Anders Holmberg från Karlstad fick ett exklusivt möte med Eddie Chambers, som ska försöka återta tungviktstiteln till USA i lördagens titelfight mot Wladimir Klitschko inför 50 000 åskådare i Düsseldorfs fotbollsarena.




LÄS OCKSÅ:
Är du för eller emot kronprinsessegåvan?


WEBB-TV: Sanny tramsade med Holtet
WEBB-TV: Sanny tramsade med Holtet
LÄS OCKSÅ:





Praktikplatsgaranti, en bra idé?

LÄS OCKSÅ:



Flera jakttidningar publicerar veterinärens skräcksscenarium som en nyhet.

Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.

I måndags fick Jessica Axelsson nycklarna till butiken som hon länge drömt om att få öppna.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Slutspelsbloggen
http://blogg.nwt.se/slutspel/feed/  NWT-sporten bloggar om FBK i slutspelet.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan