Bilar tillåts i innerstaden

KRISTINEHAMN

I september 2007 antog kommunfullmäktige en ny detaljplan för innerstaden i Kristinehamn. Enligt denna ska bilparkering tillåtas på bland annat Stållinetorget. Detaljplanen har överklagats ända till regeringen som nu beslutat i ärendet.
Publicerad: 2008-12-24 11:30
Regeringens beslut innebär att Kristinehamns kommun får rätt när det gäller den nya detaljplanen för innerstaden. Här illustrerad av en bild från Stållinetorget.
Foto: Christer Olsson
 [Förstora] 

Föreningen för byggnadskultur i Kristinehamn ogillade den nya detaljplanen. Den ansågs strida mot arkitekten Roy Edgrens vision om en bilfri miljö i innerstaden. Länsstyrelsen valde att gå på kommunens linje och avslog föreningens överklagande. Därför lämnades ett nytt överklagande in, den här gången till regeringen.

Bara marginell trafikökning

I sitt beslut konstaterar regeringen att syftet med den ändrade detaljplanen är att möjliggöra parkeringsplatser i innerstaden och att planen endast medför en marginell trafikökning. Enligt planbestämmelserna kommer gatorna att vara gångfartsgator, på vilka man får köra högst 20 kilometer i timmen. Med utgångspunkt från de skäl som lämnats i överklagandet finner inte regeringen någon anledning att inte godta detaljplanen.

Kerstin Stenberg säger i en kommentar att regeringens beslut är tråkigt:

– Det var en bra och god tanke som låg bakom innerstaden, men nu blir det inte som Roy Edgren tänkte.

Enligt Kerstin Stenberg uppstod felet när man byggde Vintergatan i stället för att se till att det fanns nog med parkeringsplatser för de boende i innerstaden.

Magnus Carlsson
0550-41 25 12
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor