Föreningen för byggnadskultur i Kristinehamn ogillade den nya detaljplanen. Den ansågs strida mot arkitekten Roy Edgrens vision om en bilfri miljö i innerstaden. Länsstyrelsen valde att gå på kommunens linje och avslog föreningens överklagande. Därför lämnades ett nytt överklagande in, den här gången till regeringen.
Bara marginell trafikökning
I sitt beslut konstaterar regeringen att syftet med den ändrade detaljplanen är att möjliggöra parkeringsplatser i innerstaden och att planen endast medför en marginell trafikökning. Enligt planbestämmelserna kommer gatorna att vara gångfartsgator, på vilka man får köra högst 20 kilometer i timmen. Med utgångspunkt från de skäl som lämnats i överklagandet finner inte regeringen någon anledning att inte godta detaljplanen.
Kerstin Stenberg säger i en kommentar att regeringens beslut är tråkigt:
– Det var en bra och god tanke som låg bakom innerstaden, men nu blir det inte som Roy Edgren tänkte.
Enligt Kerstin Stenberg uppstod felet när man byggde Vintergatan i stället för att se till att det fanns nog med parkeringsplatser för de boende i innerstaden.


VAR HÄNDE DET?


















































– 







































