Frisk med datorns hjälp

Att det ska vara Gött å Leve har vi hört som musikalisk slagdänga under många år.
Det har Elin Carlberg tagit fasta på och även gett sitt friskvårdsföretag just det namnet. Sedan några år är hon massör men företagets huvudinriktning är en bioresonasbehandling, där man med datorns hjälp analyserar och behandlar olika krämpor.
Publicerad: 2007-09-19 10:31 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:50
Lilian och Elin Carlberg visar hur en bioresonansanalys går till.
Foto: Christer Olsson
 [Förstora] 
Cirkulation, viljestyrka och cellvitalitet är några av de värden som framgår av analysen. [Förstora] 
- Jag har alltid drömt om att bli massör, säger Elin Carlberg.
Efter att ha arbetat på hotell i Storfors gick hon för några år sedan en ettårig massörutbildning i Mullhyttan. Efter utbildningen och efter åtta månaders arbete i Stockholm ville hon ut i världen.
- Jag fick jobb på lyxkryssaren Royal Caribien, berättar Elin.
Först mönstrade hon på den helt nya kryssaren i Amsterdam för att resa till USA, därefter följde kryssning mellan New York - Kanada - Karibien. Efter ett drygt år som massör ombord var Elin nöjd.
- Stenhårt arbete men en upplevelse, summerar hon den tiden.
Nästa äventyr bestod i att 2004 starta eget företag som massör.
Nu i september tar hon ytterligare ett steg och utökar verksamheten med bioresonansbehandling. Till sin hjälp har hon sin fru och högra hand Lilian Carlberg som även jobbar som djurskötare.
Behandlingen går ut på att med ett dataprogram mäta obalans i kroppens celler. Med hjälp av manschetter på hand- och fotleder och ett pannband matas information om cellernas tillstånd in i ett dataprogram som analyserar resultatet. Datorn skickar sedan signaler för att balansera upp de funna bristerna.
För att ytterligare komma till rätta med kroppens obalans kan man rena kroppen med fasta eller fotbad som drar ut slaggprodukter.
De flesta krämpor kan behandlas med metoden, säger Lilian, utom cancer och epilepsi som alternativmedicinen enligt lag inte får åtgärda.
Tjugo år har det tagit för Bill Nelson att utarbeta programmet som även används av idrottare.
Fotbollslaget Milan och svenska skidlandslaget är till exempel nöjda användare.
- Det fungerar även på djur som har krämpor, säger Lilian som testat på de egna hundarna.
Att det fungerar som alternativ till den traditionella skolmedicinen är både Elin och Lilian övertygade om. Det ska ju vara gött å leve och då helst ett så friskt liv som möjligt.
Lena Edbom
0550-41 25 13
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor