Karta VAR HÄNDE DET?
Kristinehamn | Hela kartan

Vargen tog hund i Rudskoga

RUDSKOGA

Nils Jansson släppte sin hund Spana i onsdags morse då han var ute och jagade. Hunden kom aldrig mer tillbaka.
I går hittades delar av tiken och länsstyrelsen har konstaterat att det är en varg som har tagit hunden.
– Nu måste debatten komma igång, vi kan inte ha det så här, säger Nils Jansson.
Det enda som hittades efter hunden Spana var pejlhalsbandet och några rester. --,,Det finns ingen anledning att jaga med hund längre om man ska behöva oroa sig över att vargen tar den, säger Nils Jansson uppgivet.
Foto: Jenny Edvardsson
 [Förstora] 
Hamiltonstövaren Spana blev offer för vargen.
Foto: Jenny Edvardsson
 [Förstora] 
Nils Jansson visste att det fanns varg i området, men att vargen skulle ge sig på hans hund kunde han aldrig ana.
– Det är så märkligt för jag var med hunden ute i skogen. När vi sedan hittade platsen där hunden blivit uppäten så var det inte mer än 500 meter från huset, berättar Nils.
Han tycker att det är oroväckande att vargen kommer så nära bebyggelsen och menar att det måste göras någonting för att stoppa vargens framfart.
– Jag tycker inte att vargen har berättigande att vara i den mark vi bor i, säger Nils.
Grannen och jaktkamraten Niklas Ohlzon nickar instämmande.
– Vi har för små marker för varg här. Det finns för mycket tamboskap som vargen kan ta, säger han.
De båda menar att det har märkts en stor förändring på viltbeståndet på bara några år och att det aldrig funnits så lite rådjur i skogen som det gör nu.
– Vi flyttade hit -76 och då fanns det gott om både älg och rådjur. Det var stor skillnad mot i dag. Vargen plockar killingarna först och sedan de vuxna rådjuren. Då blir det ingen återväxt, förklarar Nils.
När det blir ont om vilda djur så är risken stor att vargen ger sig på tamboskap i stället. Flera hundar har tagits i Värmland under en kort tid och Nils har räknat att vargen dödat mellan 80-100 får på ett område mellan Bäckhammar, Gullspång, Skagern och Vänern.
Niklas Ohlzon har också han tre jakthundar och oron för att de ska bli tagna gör att han inte kommer att våga släppa hundarna nu.
– Pengarna som går förlorade har ingen betydelse. Det är en familjemedlem man blir av med om vargen tar hunden, säger han.
Tog hela hunden
Det första Nils hittade när han letade efter Spana var hundens pejlinghalsband som var avslitet. Med hjälp av andra hundar kunde sedan delar av Spana spåras upp. Länsstyrelsen kom till platsen och kunde konstatera att det var en varg som tagit hunden.
– Förmodligen har vargen ätit upp så gott som hela hunden. Det enda vi hittade var tarmpaketet, säger Nils.
I samband med att blod och rester av hunden upptäcktes så hittade man också vargspillning cirka 100 meter från jaktplatsen. Totalt har det hittats tre högar med spillning och länsstyrelsen gör nu en DNA-analys för att se om den kommer från samma varg, eller om det finns fler vargar i området.
Spana var en jaktprovsmeriterad hamiltonstövare som användes till harjakt. Nils kommer att få ut en del pengar från försäkringsbolaget, men de kan aldrig ersätta hundens hela värde och framförallt inte värdet som familjemedlem.
Nils Jansson som även är rovdjursansvarig i Kristinehamns jaktvårdskrets poängterar än en gång att debatten kring vargen måste komma igång.
– Det kan inte fortsätta såhär med får- och hundslakt, säger han.
– Händer det ingenting kommer vi snart kräva skyddsjakt, fortsätter Niklas Ohlzon.
I och med risken att släppa hunden menar de båda att det inte finns någon mening med att ta med hunden på jakt längre.
– Jakten är en av de få fritidssysselsättningar som finns här på landsbygden. Glädjen är borta nu när man får vara livrädd för att släppa hunden. Från och med nu kommer jag att sluta jaga med hund, säger Nils.
Alldeles innan NKP ger sig i,väg berättar Niklas Ohlzon att en kompis precis ringt och talat om att det har setts två vargar vid Ängs säteri.
– Det är mindre än två kilometer härifrån, konstaterar han.
Jenny Edvardsson
0550-41 25 17

UPPD: 2008-08-29 16:48
PUBL: 2007-09-07 08:50
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Varje sekund var en investering
18-årige Johan Gustafsson storspelade i FBK-buren, sedan han fått ersätta skadade Henrik Karlsson. Gustafsson tvingades till sist dock kapitulera två gånger i slutet av matchen.

Konståkarna visar sin koreografi på temat Indien


Paulina Grassl är på väg att fullborda ett fantastiskt SM. I torsdagens storslalom tog hon sin fjärde medalj på lika många försök.


De rödmarkerade områdena visar vilka delar av Karlstad som drabbas nästa gång som Klarälven svämmar över.

Bertil Klarin tror att han vet, men vågar inte ropa hej förrän beslutet om att göra Rally Sweden till ett permanent VM-rally är taget.




250 ungdomar från skolorna i Klarälvdalen åkte Lilla Vasaloppet på Långberget i går, onsdag. Och de hade verkligen tur med vädret.

LÄS OCKSÅ:


Varning för svallis. Varm sol och kalla nätter ställer till problem på gång- och cykelbanor. Kommunen uppmanar Karlstadsborna att vara försiktiga, i synnerhet på morgonen och förmiddagen.

Vi hade ett konstruktivt möte med arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorin, säger Bengt Gustavsson, styrelseordförande i värmländska Bolagsbolaget.

LÄS OCKSÅ:


Klart för affärsresan på Östersjön. fr.v. Karolina Nilsson, Camilla Olsson, Mats Bergman och Ulf Ljungdahl, Handelskammaren i Värmland.

Det är grönt som gäller på St. Patricks day.

Suzanne Hällström, 53, ser med tillförsikt fram emot att få jobba i Degerfors IF-styrelsen. Fotbollen är en oerhört viktig del av Degerfors, slår hon fast.
LÄS OCKSÅ:


Maud Berntssons bil skjutsades iväg flera meter från vägkanten då snön rasade ner från den intilliggande fastighetens tak i centrala Säffle på onsdagskvällen.


Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?

Gunnar Skogman och revygänget i Råda bjuder in till en ny revy-cabaré.


Anna Fors och Alexandra Åhs går en floristutbildning på John Bauer-gymnasiet. Projektarbetet handlar om liv och död.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan