
En liten bit av Afrika kommer att landa i den ursvenska miljön vid hembygdsgården i Kristinehamn den 1 till 2 september. Då blir det nämligen en Afrikanske festival med mat, dans och musik.
– Det är allt från workshop, sitta runt elden, träffa en massa spännande människor och en konsert på lördag kväll, säger Anne-Marie Wallouch, en av initiativtagarna.
Tidigare har de haft dans- och trumhelger.
– Vi kände att vi ville göra någonting större så att fler känner att de kan ha anledning att komma och vara med i den här festivalen.
Själv har Anne-Marie den afrikanska dansen som stort intresse. Festivalen har de jobbat med under ett års tid. Kompisgänget som ligger bakom festivalen har funderingar på att bilda en förening för att få till fler kulturträffar men inte bara med fokus på Afrika.
– Men festivalen ska vara så lik Afrika som möjligt så vi ska förvandla Kristinehamns hembygdsgård till en liten del av Afrika.
Det innebär bland annat att all matlagning kommer att ske utomhus över öppen eld.
Anne-Marie Wallouch förklarar att det är en resa till Afrika i kulturens tecken.