Hörselskadade går mot strömmen

Medlemsantalet minskar på föreningar runt om i landet. Men Hörselskadades förening i Kristinehamn går mot strömmen.
– Vi är ute och visar oss och vi försöker finnas till hands, säger ordförande Suzanne Lönn.
Publicerad: 2011-12-09 08:11
Om Hörselskadades förening i Kristinehamns ordförande Suzanne Lönn och sekreterare Ossian Ernvik ser en person på stan som har hörapparat går de gärna fram till den och pratar.
Foto: Sofia Eklund
 [Förstora] 
Tala tydligt, uppmanar Ossian Ernviks märke.
Foto: Sofia Eklund
 [Förstora] 

Lite drygt 17 procent av svenskarna i åldern 16 till 110 år uppger att de har problem med att höra. Det motsvarar nästan 1,3 miljoner personer. Ungefär 367 000 av landets hörselskadade från nyfödd upp till 100 år har hörapparater.

Avgifterna för hörselvård varierar mellan landets landsting. I Värmland tas en utprovningsavgift på 500 kronor ut för varje hörapparat. Landstinget bekostar 85 procent av hörapparaten. Resterande 15 procent betalar patienter. Om patientens kostnader för utprovning och hörapparat överstiger 4 000 kronor, står landstinget för resten av kostnaderna.

– Landstinget håller ihop bitarna. Det vill vi slå vakt om, säger Ossian Ernvik som är sekreterare i Hörselskadades förening i Kristinehamn.

Hörapparatsbatterier

I dag har föreningen 135 medlemmar. När andra föreningar tappar sina, blir de fler här.

– En bidragande anledning är vår goda kontakt med hörcentralen, säger Ossian Ernvik.

Han berättar att när ett visst antal personer kontaktat hörcentralen anordnas en träff där en audionom informerar.

– Under ett par, tre år nu har Hörselskadades förening i Kristinehamn fått vara med på träffen där vi får berätta om föreningen.

De som är medlemmar i föreningen blir inbjudna till ett antal träffar och resor varje år. Dessutom får de köpa hörapparatsbatterier till självkostnadspris.

– Det är faktiskt väldigt stor skillnad på pris, konstaterar Suzanne Lönn. Det kostar 200 kronor att vara medlem och de pengarna har du igen bara på batterier.

Anordnar Brasträffen

För medlemmarna finns dessutom batterier bara ett telefonsamtal bort. Föreningen vill finnas till för sina medlemmar, både när det gäller batterier och funderingar.

– Vi är experter på vår egen hörselskada, inte på andras. Men vi försöker hjälpa till så gott vi kan. Vi hänvisar vidare till vår syn- och hörselinstruktör Gunnel Lindström som vi är så rädda om. Och vi lämnar nummer till handikappkonsulent Kenneth Henningsson, berättar Ossian Ernvik.

Ledamöterna i styrelsen satsar på att synas. Nästa år i november anordnar föreningen Brasträffen och Framtidsrummet har varit flitigt använt.

– Vi är gärna ute och visar oss. Jag går fram till folk som har hörapparat och frågar om de är med i föreningen och att jag tycker att det ska vara det, säger Suzanne Lönn.

Sofia Eklund
0550-41 25 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Hörselskadades riksförbund

• HRF är en ideell, partipolitiskt och religiöst obunden organisation. Hävdar hörselskadades rätt till delaktighet och jämlikhet på alla områden.

• HRF har 32 000 medlemmar i hela landet, i cirka 200 föreningar och 22 distrikt.

• I HRF finns personer med hörselnedsättning, tinnitus, CI, Menières sjukdom, vuxendöva, ljudöverkänslighet samt föräldrar och andra anhöriga.

Källa: www.hrf.se

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se