
"Att vi inte kan göra kontroller på sjön är ett stort problem"
VÄNERN:: Skärpt sjöfyllerilag, men vem ska se till att den efterföljs?
Men trots det är det väldigt liten risk att en berusad båtförare på Vänern åker fast.
– Att vi inte kan göra kontroller på sjön är ett stort problem, säger Leif Hultman vid polisen.
Foto: Anders Hanson [Förstora]
Den ”nya” sjölagen innebär nolltolerans mot alkohol på sjön.
En storsatsning som motiveras med att sjöfylleriet är utbrett, och orsak till för många olyckor.
Men Vänern – Sveriges största och Europas tredje största sjö– är snudd på laglöst område. Det finns i princip ingen som kan se till att lagen efterföljs.
2002 gjordes stora nedskärningar inom sjöpolisen. Bland annat Värmlands sjöpoliser försvann. I dag finns det sjöpoliser enbart i Stockholm och Göteborg. För bevakningen av Vänern ansvarar Kustbevakningen region väst, med en enda båt som är stationerad i Vänersborg.
– Ett väldigt stort område, säger Lars Belfrage, vakthavande befäl vid kustbevakningen.
”Har ingen möjlighet”
– Vi har ingen möjlighet att bevaka överallt och vara på plats hela tiden, vi har inte resurser för det. Båtar och utrustning har vi för att köra både dygnet och året runt, men inte personal.
Värmlandspolisen anser också att det finns ett stort problem.
– Vi har egentligen bara en möjlighet att ingripa, och det är att något vittne larmar oss och säger att den eller den båtföraren har druckit öl. Och sedan står för uppgifterna hela vägen, säger pressinformatör Leif Hultman.
– Det finns ett scenario till, att en patrull råkar befinna sig i exempelvis Inre hamn när det kommer en båt med berusad förare. Då kan de ta honom eller henne när båten lägger till. Om den gör det.
Fåtal sjöfyllor anmäls
Cirka 12 000 fritidsbåtar rör sig i Vänern, enligt kustbevakningens uppgifter. Sammanlagt under de senaste fyra åren har ett enbart ett 20-tal sjöfyllor anmälts. Förra året rapporterades – tre.
– Det är väldigt lite, säger Leif Hultman. Känslan är att vi tog många fler när vi hade sjöpolis. En fin sommardag var det fullt med båtar i Inre hamn och väldigt många drack öl och tog båten hem. Det förekommer naturligtvis även i dag.
Hur utbrett sjöfylleriet är vet man inte. Men man kan ana, menar polisen.
– Fyllan på stan har ökat. Antalet rattfyllor har ökat. Varför skulle det minska på sjön?
Ändringarna i Sjölagen började gälla den 1 juni 2010.
Förutsatt att båten är minst tio meter lång eller att den kan framföras i minst 15 knop går gränsen för sjöfylleri vid 0,2 promille. Gränsen för grovt sjöfylleri går vid 1,0 promille.
Uppfyller båten inte ”kraven” gäller de gamla reglerna, att föraren ska kunna framföra båten på ett säkert sätt.
Lagen gäller för såväl yrkessjöfart som fritidssjöfart
Den nya lagen innebär också att kustbevakningen och polisen får göra slumpmässiga nykterhetskontroller till sjöss för att kontrollera nykterheten i svenska vatten.
Källa:














































































