
SÄG-studenter gjorde balentré i stadsbuss
KARLSTAD: Ratade alla lyxbilar och amerikanare
– Vi kom på idén att hyra en stadsbuss. Det blir en lite galen entré, säger Rozbe Bozorgi.
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Precis som på måndagen kryllade det av folk i Gjuteribacken och utanför Nöjesfabriken när de i runda tal 700 eleverna från Sundsta Älvkullegymnasiet anlände till årets studentbal.
Ford Mustanger, Porschar, Corvetter och många andra lyxbilar fyllde bilkortegen. Och en skrikigt orange stadsbuss.
– Det är mycket roligare att åka buss. Just nu dansar alla till musiken från den bergsprängare som var tagit med. Stämningen är helt underbar. Alla är jättetaggade inför balen, säger Rozbe Bozorgi som ska jobba med projektet Ungdomar för trygghet i sommar och därefter väntar universitetsstudier.
Fyrlingarna splittras
I bussen fanns också fyrlingarna Lindeman; bröderna Kalle, Jocke, Nisse och Olle. Efter gymnasietiden på samma skola försvinner nu Lindemännen åt olika håll.
– Det blir roligt i kväll, men samtidigt är det lite sorgligt när vi splittras, säger Olle Lindeman.
En annan annorlunda entré gjorde Isa Bråten Johansson och Nils Karlsson. I en vit Messerschmitt från 1956.
– Jättemysigt, konstaterade Isa som vill satsa på läkaryrket och Nils som tänker söka jobb i Norge.
– Efter balen väntar en rejäl efterfest, sade Isabell Erhage och Alexander Gidebratt leende.

















































































