
Spännande natt på museet
KARLSTAD: "Det känns väldigt exklusivt att bara vår klass är här"
Eleverna från Råtorpsskolans klass fem fick övernatta, och träffa en galen professor och en spökande museichef. Och testa mängder av experiment och uppdrag.
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Fredag, 18.30. Klass fem från Råtorpsskolan har nyss anlänt till museet. De har placerat ut sina madrasser och sovsäckar i en sal, när plötsligt en galen professor med håret på ända dyker upp.
Han tar med sig barnen till teknikklubben Lusten, i en annan del av museet, och börjar utföra olika experiment.
– Är det någon som vill hjälpa mig?
– Jaa!
Många av barnen är redo att bistå professorn med viktiga uppgifter under experimenten, som att hälla brygder i glasbehållare. Mest förtjusning väcker kanske experimentet där några Mentos hälls ner i en flaska Coca cola, och får colan att spruta högt upp i luften.
– Och jag tyckte om det där med bakpulvret, när han tog bakpulver och vatten i en filmrulle och skakade. Det blev som en explosion, vattnet sprutade, säger Alice Fallström, en av eleverna.
Film inspirerade
Natt på museet är namnet på en amerikansk film, som hade premiär 2007, där Ben Stiller spelar en man som får jobb som nattvakt på Naturhistoriska museet i New York. Vad han inte vet är att allt på museet får liv på natten, till exempel neanderthalare, dinosaurier och mumier.
– När jag såg filmen tänkte jag att det här måste man göra som aktivitet. Nu har vi inte dinosaurier på Värmlands museum, men vi vill ändå låta det vi har komma till liv, och skapa något spännande kring teknik, historia och konst, säger Mattias Walan, pedagog på Värmlands museum.
Under det gångna året har alla femteklassare i Karlstads kommun varit med i ett teknikprojekt på museet. Som belöning för gott arbete fick klassen från Råtorpsskolan spendera natten till lördagen på museet.
– Det känns väldigt exklusivt att bara vår klass är här. Teknik och experiment är fascinerande, det finns inga gränser, säger Alice Fallström.
– Och det blir roligt att sova ihop med hela klassen, säger klasskompisen Wilma Swartling.
Museichef går igen
På det hemliga programmet för kvällen stod bland annat mötet med Helge Kjellin, den allre förste och sedan länge bortgångne museichefen.
– Han vägrar lämna sitt museum, han kommer med vissa uppdrag som eleverna måste lösa, säger Mattias Walan, som själv gör museichefsrollen.
Till uppdragen hörde bland annat att tillverka en ficklampa, och att med hjälp av lampan hitta bokstäver i ett mörkt rum. Filmvisning och spökhistorier fanns också på agendan.
– Det här är jättespännande, eleverna har längtat efter detta länge. Lite nervösa har de varit också, ”tänk om det kommer spöken”, säger klassföreståndaren Thererse Föhr.














































































