VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Rätt träning ger gravida styrka

KARLSTAD: Cia Larsson ger tips i ny bok

En graviditet behöver inte betyda slutet för den egna träningen.
– Men det gäller att lyssna till den egna kroppen, säger den personliga tränaren och fyrbarnsmamman Cia Larsson, från Karlstad.
Publicerad: 2010-05-13 20:00
Man måste inte sluta träna för att man är gravid. Tvärt om - rätt träning stärker kroppen. "Det gäller att fokusera på hållningen och träna rygg och axlar så att kroppen orkar hålla upp den extra vikten" säger Cia Larsson, som skrivit en träningsbok för gravida och nyblivna mammor.
Foto: Marianne Eriksson
 [Förstora] 
Övningar med balansboll stärker de inre musklerna i mage och rygg. Det ökar stabiliteten i bålen och förbättrar hållningen både under och efter en graviditet.
Foto: Marianne Eriksson
 [Förstora] 
Cia Larsson
Foto: Marianne Eriksson
 [Förstora] 

Efter Styrkeguiden och Stretchguiden kommer nu Cia Larssons tredje bok; Gravidas träningsguide (Norlén&Slottner) där hon tipsar om hur man bäst tränar under och efter en graviditet. Tankarna kring boken föddes när hon själv drabbades av en skada efter att hon fött sitt tredje barn.

– Jag fick dålig information efter kejsarsnittet. Läkarna sade att det var okej att börja träna igen efter fem veckor. Men om man inte bygger upp musklerna inifrån och ut kan musklerna spricka, säger hon.

Ett halvår efter förlossningen, när hon kände sig stark och i samma form som innan sprack hennes bukmuskler.

– Hade jag haft den här boken så hade det aldrig hänt. Då hade jag förstått vikten av stabilitetsträning, säger hon.

Njut av graviditeten

Cia Larsson kan titulera sig svensk mästare i athletic fitness. Hon arbetar som personlig tränare och driver ett träningsföretag på nätet samtidigt som hon bloggar. Kroppen vittnar om åtskilliga timmar i gymmet men i Gravidas träningsguide handlar det inte om att bygga stora muskler utan träna rätt för att bli piggare och starkare under och efter en graviditet.

– Man måste tillåta sig att vara gravid. Att vara trådsmal med en liten kanonkula på magen är inget sunt ideal, säger hon.

Fokusera på hållningen

Hon hoppas att boken ska vara en inspirationskälla till välmående även för den som inte är så aktiv.

– Det gäller att lyssna på kroppen. Under graviditeten ska man inte träna för resultatet utan fokusera på hållningen så att man orkar bära upp den extra vikten, säger hon.

Som nybliven mamma får man tänka om.

– Efter en förlossning är det viktigt med knipövningar och att fortsätta att träna stabiliteten i bålen. Men undvik sit ups, det är det värsta som finns eftersom det bara tränar de yttre musklerna, säger hon.

Många tips

De många övningarna som beskrivs är rikligt illustrerade med bilder. Läsaren får också möta fem mammor och fem pappor som berättar om sina upplevelser kring graviditeten.

Ett kapitel i boken handlar om mat för ammande och gravida (skrivet av dietisten Marina Sjöberg) men boken beskriver också vad som händer i kroppen och ger svar på vanliga frågor om träning under graviditeten. Något som Cia Larsson känner igen i sin roll som personlig tränare.

Arbetet med boken har tagit två år och timmarna vid datorn har blivit många.

– Det har varit tufft men roligt att skriva boken. Och jag har lärt mig att allt tar mycket längre tid än man tror, säger Cia Larsson.

Marianne Eriksson
054-19 97 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor