VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan
Allt fler handlar lågpris. Runa Andersson från Orrholmen i Karlstad handlar det mesta av sin mat på Pekås i Viken. Billigt, bra varor och tillmötesgående personal, säger hon. 2009 blev det bästa året hittills för Pekås-kedjan och nu planerar ägaren Konsum Värmland för fyra nya Pekås-butiker i länet.
Allt fler handlar lågpris. Runa Andersson från Orrholmen i Karlstad handlar det mesta av sin mat på Pekås i Viken. Billigt, bra varor och tillmötesgående personal, säger hon. 2009 blev det bästa året hittills för Pekås-kedjan och nu planerar ägaren Konsum Värmland för fyra nya Pekås-butiker i länet. Foto: Helena Karlsson

Matkampen pressar priserna

VÄRMLAND: Lågt pris blir allt viktigare

Kampen om de värmländska matkunderna hårdnar.
Enligt Konsum Värmlands vd Steve Fredriksson påverkar det priserna, i positiv riktning för konsumenterna.
– 2010 kommer priserna att stå stilla, spår han.
Publicerad: 2010-03-20 08:00 | Uppdaterad: 2010-03-20 12:15
Steve Fredriksson är nöjd med Konsum Värmlands och Pekås utveckling.
Foto: Kasper Norling
 [Förstora] 

Befolkningen i Värmland krymper år för år. Samtidigt har allt fler butikskoncept etablerat sig i länet, framför allt lågpriskedjor som Lidl och Netto.

– De är fortfarande ganska små, sett till marknadsandelar. Men de har definitivt satt lågpris på agendan hos både konsumenter och producenter och i dag har alla stora kedjor fört in lågprisalternativ i sina butiker, säger Jonas Arnberg, analytiker på Handelns utredningsinstitut.

Styr priset var vi handlar?

– Priset är viktigt, särskilt under en lågkonjunktur. Men eftersom i princip alla jobbar med lågt pris krävs annat för att konkurrera och då blir utbud och service allt viktigare.

Bästa resultatet

Konsum Värmland har noterat kundernas önskemål och satsade under 2009 betydligt mer pengar än tidigare på vidareutbildning av sin personal.

Även kundernas sug efter lågprisprodukter märks inom föreningen.

– Vår lågpriskedja Pekås gjorde sitt bästa resultat under 2009 och går riktigt, riktigt bra. Därför letar vi lägen för att öppna fyra nya Pekås-butiker i Värmland, säger Steve Fredriksson.

I Konsums övriga butiker har lågprisalternativen vunnit mark under lågkonjunkturen.

– Vi ser en trend där kunderna väljer lite billigare varor. Valde de oxfilé tidigare väljer de nu fläskfilé i stället.

Steve Fredriksson är av uppfattningen att matpriserna i princip stod stilla under fjolåret.

Enligt Handelns utredningsinstitut och SCB stämmer det inte riktigt. Däremot har prisutvecklingen planat ut.

– I slutet av 2008 ökade matpriserna med åtta procent, nu är vi nere på en ökning med två procent jämfört med konsumentpriset för ett år sedan, säger Jonas Arnberg.

Vad händer med matpriserna framöver?

– Jag tror vi ligger kvar på nuvarande nivå under 2010 och 2011, sen beror på det vad som händer med världsekonomin. Ökar efterfrågan ökar priserna.

Steve Fredriksson tror att Konsum Värmland och övriga butiker behöver hitta nya sätt att jobba vad gäller prissättning.

– Jag tror att vi kommer att se mindre av kampanjer, men ändå jobba utifrån vårt uppdrag: att leverera varor till lägsta möjliga pris.

Kasper Norling
054-19 96 83
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor