Sex anhållna i Hells Angels ekohärva
KARLSTAD/DEGERFORS: Utredningen fortsätter
Det är snart ett år sedan polisen slog till med operation ”Morgan”. Efter samarbete med skattemyndigheten hade de kommit grov ekonomisk brottslighet på spåren.
22 personer från sex län kunde frihetsberövas, däribland flera medlemmar i Hells Angels utanför Karlstad.
Bland annat den då 45-årige Hells Angels-ledaren, som misstänks för grovt bokföringsbrott och grova skattebrott.
Klubbens säkerhetschef från Degerfors, misstänkt för grova bokföringsbrott, grova skattebrott och dopningsbrott.
Och en 38-årig medlem, misstänkt för en mängd grova skatte- och bokföringsbrott samt dopningsbrott och narkotikabrott.
Släpptes
Eftersom bevisningen redan var räddad, släpptes de efter en tid i häkte.
Under tisdagen hämtades dock sex personer från Värmlands och Örebro län in och anhölls på nytt, samtliga misstänkta för grova bokförings- och skattebrott.
Den misstänkta brottsperioden sträcker sig mellan 2006 och 2008 och det handlar framförallt om svart uthyrning av arbetskraft.














































































