VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Missförstånd bakom rånlarm till polisen

KARLSTAD

Polisen fick på måndagskvällen rycka ut till Butiken i hörnet på Herrhagen efter att en anmälan om rån kommit in.
Publicerad: 2010-03-15 21:55

Det hela visade sig dock vara ett missförstånd. Enligt polisen ska mannen som jobbade i butiken ha pratat i telefon med en kvinna. Mannen har sedan av okänd anledning lagt ifrån sig telefonen varpå kvinnan i andra änden då ska ha tyckt sig höra något om en kniv, och ringt polisen.

– Ett missförstånd mellan den som jobbade kontra den som var hemma, säger vakthavande befäl på Värmlandspolisen, Mats Persson, som ändå tycker det är vaket att slå larm.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor