Borätterna sjunker i pris
KARLSTAD: "För tidigt att tala om trendbrott"
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Enligt Peter Wingqvist, chef på Svensk Fastighetsförmedling i Karlstad, finns det inget i nuläget som talar för ett trendbrott och att priserna på bostadsrätter i Karlstad har stagnerat eller börjat sjunka.
– 2 procent är inom felmarginalen. Om priserna skulle gå ner det dubbla eller fortsätter att falla som nu flera månader i rad är det ett tecken på att det sjunker, säger han.
Jämför man med samma tremånadersperiod förra året har priserna på bostadsrätter i Karlstad stigit med 15 procent och villorna med 6 procent. Fritidshusen har däremot sjunkit med 4 procent.
Peter Wingqvist välkomnar en utplaning av priserna och tycker att det vore naturligt efter en lång prisuppgång.
– Jag hoppas att det planar ut för det ska vara en balans i bostadsmarknaden så att folk har råd att flytta, säger han.
Bomarknaden i Karlstad är relativt konstant.
– Det säljs lika många villor och bostadsrätter varje år. Det blev en förändring på bostadsrättssidan för några år sedan på grund av att det har producerats ganska mycket nytt, säger Peter Wingqvist.
Uppgifterna kommer från Mäklarstatistik och bygger på bostadsförsäljningar från de största mäklarfirmorna i landet. I de övriga Värmländska kommunerna var försäljningarna under den senaste tremånadersperioden för få för att redovisas i statistiken.














































































