VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

"Stoppa badhusrenoveringen"

KARLSTAD: Simsällskapet kräver andra satsningar

Karlstads simsällskap rasar över den planerade om- och tillbyggnaden av badhuset.
– Vi kräver att ni river upp beslutet.
Publicerad: 2010-02-04 09:30

Nu har simsällskapet också skriftligen protesterat mot förslaget om renovering och utbyggnad av Sundstabadet. I ett skarpt formulerat brev till kommunstyrelsen redogör föreningens styrelse och badhuskommitté för en rad punkter man vill förändra för att simsporten inte ska bli lidande.

– Agera för ett nytt och bättre förslag innan det är för sent. Det borde vara rimligt att begära att en simbassäng byggs efter de normer som finns för att få bedriva nationella tävlingar.

Simsällskapet menar att renoveringen i sig kommer att innebära stora svårigheter att bedriva simskola och simhoppsträning.

Man invänder mot att det färdiga förslaget inte har en bassäng som är godkänd för vattenpolo, inte heller utrymmen för åskådare och sekretariat. Det blir inte heller, menar klubben, någon förbättrad simhoppsavdelning.

Banorna blir så smala, menar man, att det blir svårt att bedriva träning där. Det kommer inte ens att finnas tillräckligt med vattenyta för att klubben ska kunna fortsätta att utvecklas när invånarantalet växer i kommunen, och skolor och andra ideella föreningar behöver mer utrymme.

Efterlyser dialog

Karlstads simsällskap efterlyser information och dialog runt utredningen om en simsportarena.

– Denna fråga verkar vara helt död och alltmer som något som lades fram för att få tyst på argumenten från KSS och andra.

Kommunstyrelsens ordförande Lena Melesjö Windahl svarar att simsällskapet varit delaktig i planeringsarbetet, och att deras synpunkter redan tillgodosetts i möjligaste mån. Vad gäller simsportsarenan krävs pengar och engagemang från en rad aktörer förutom kommunen, och hittills finns det inga signaler om tillräckligt intresse för delaktighet eller finansiering på nationell nivå.

Gunilla Rung Klint
054-19 97 39
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor