VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Nybygge på brända tomten kan bli av

KARLSTAD

Det uppskjutna nybygget på brända tomten, bredvid det omdebatterade rosa huset, kan vara på väg att förverkligas.
Publicerad: 2010-01-29 07:30
LÄS OCKSÅ:

– Vi har precis hittat en bra lösning tillsammans med NCC på ett hus som är i enlighet med detaljplan och vi har kommit överens om rätt pris. Vi har inte tagit beslutet att köra igång än, men vi har hittat en lösning, säger Anders Jönsson, chef för Akelius projekt.

Det är ett trevåningshus med åtta lägenheter och butiksplan längst ner som planeras. Tidigare har byggplanerna skjutits upp på grund av lågkonjunkturen. Tomten har varit obebyggd sedan Hamburgeriet brann ner 1989.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor