
Fokus på ungas medieanvändning
KARLSTAD: Hela världen kommer till Värmland
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
”World Summit Karlstad” – nästa års världskongress om unga och medier – siktar högt och brett. 120 programpunkter som ska bidra till bättre rustade unga och klokare vuxna. Man hoppas också kunna enas om ett manifest kring ungas roll i en hållbar medieutveckling.
Projektledaren Per Lundgren är spindeln i nätet och reser och kors och tvärs i världen under förberedelsetiden.
– Det har varit en intensiv tid att få ihop programmet. Men nu är det klart.
Internationella toppnamn
Harry Potter-författaren J. K. Rowling fick tyvärr förhinder. Men programmet innehåller en rad andra toppnamn i sammanhanget från olika håll i världen. Douglas Rushkoff till exempel är en New York-baserad medierådgivare som sägs ha Barack Obamas öra. Hans Rosling från Gapminder presenterar statistik och historiska översikter på ett sätt som garanterat får åhörarna att tappa hakan.
Google kommer att ha representanter på plats i Karlstad liksom CCTV, det kinesiska tv-bolaget som har en miljard tittare.
Interaktiv teknik
Ett tema är den snabba utvecklingen av den interaktiva medietekniken som våra barn föds rakt in i och därför måste kunna hantera på ett vardagligt plan.
– Det här är ju en global utveckling. Och man ska komma ihåg att vi här i Sverige är bättre på att hjälpa och skydda våra barn än i många andra länder, säger Per Lundgren.
Internationella uppdrag
Det vet han av erfarenhet, eftersom han har jobbat internationellt med de här frågorna under många år. Per Lundgren har bland annat varit med och utarbetat underlaget för ett nytt EU-direktiv kallat Media Litteracy. Det går ut på att EU-länderna förbinder sig att verka för ett kritiskt reflekterande kring media, men också att använda medierna för att kommunicera på ett bättre och mer kreativt sätt.
– Det är tack vare en långsiktig internationell strategi i kommunen och inom universitetet som Karlstad nu kan se fram emot det här. Och projektgruppens fantastiska jobb förstås, avslutar Per Lundgren, som också är mycket nöjd med att i dagarna ha fått hovets, kulturministerns och EU-kommissionens välsignelse av konferensen.
Ålder: 55 år
Familj: Fru och två vuxna barn
Bor: Karlstad
Jobb: Just nu projektledare för World Summit
Internationella uppdrag: Medieexpert inom EU och FN (Unesco)
Fritid: Träning, musik (jazz)
Motto: Att någonting är omöjligt är inte ett faktum, det är en åsikt
”World summit on media for children and youth” anordnas 14-18 juni 2010 i Karlstad. Tidigare har bara olika världsstäder varit arrangörer. Nu väntas omkring 2 000 deltagare i form av lärare, fritidspersonal, medieproducenter, forskare, experter, journalister, beslutsfattare och ungdomar från hela världen komma till Värmland.
Syftet är bland annat att stärka barns och ungas roll i dagens snabba medieutveckling.












































































