VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Ann-Charlotte är årets svensk-amerikan

KARLSTAD: Har forskat om teater- och musikarv

Professor Ann-Charlotte Hanes Harvey har utsetts till Årets svensk-amerikan 2009.
Hon har stort intresse för musik och teater med svensk-amerikanska rötter, och har bland annat spelat in flera skivor.
– Det känns viktigt för mig att göra det här materialet tillgängligt, säger hon.
Publicerad: 2009-07-31 16:14
Ann-Charlotte Hanes Harvey spelade in flera LP-skivor på 1970-talet och början av 1980-talet, där hon sjöng in många visor från det svensk-amerikanska kulturarvet. Hon har även jobbat mycket med teater, och har översatt skandinaviska pjäser för teateruppsättningar i USA.
Foto: Magnus Hermansson
 [Förstora] 
Ann-Charlotte Hanes Harvey presenterades på fredagen som Årets svensk-amerikan. Det är 50:e året i rad som utmärkelsen delas ut.
Foto: Magnus Hermansson
 [Förstora] 

Ann-Charlotte Hanes Harvey, 68 år, bor i San Diego, Kalifornien. Hon är uppvuxen i Stockholm och flyttade till USA efter studentexamen 1959.

På fredagen var hon i Karlstad, för att presenteras som Årets svensk-amerikan. Priset delas ut av Vasaorden av Amerika och presskonferensen hölls vid Sverige-Amerikacentret, tidigare kallat Emigrantregistret.

– Min pappa växte upp i Karlstad och gick på läroverket här, hans föräldrar bodde i Klara hela livet. Det är kul att vara tillbaka i Karlstad. Det verkar vara mycket som har ändrat sig här. Min mamma växte förresten upp i Torsby, så jag har hört Värmlandshistorier sedan jag var liten, säger Ann-Charlotte Hanes Harvey.

Hon är professor i teatervetenskap och har forskat om de svenska USA-immigranternas populärkultur. Forskningen har dokumenterats i skrift, på scen, i tv-program och genom skivinspelningar. Ann-Charlotte Hanes Harvey hade också ett skandinaviskt radioprogram på 1970-talet och var i flera år engagerad i Snoose Boulevard Festival i Minneapolis.

Humor och nostalgi

Hon lyfter särskilt fram Olle i Skratthult som en viktig person i det svensk-amerikanska kulturarvet. Han var en utvandrare, ursprungligen från Värmland, som var stor i USA på 1910- och 1920-talen.

Det är främst de humoristiska och de nostalgiska visorna som har överlevt bland svensk-amerikanerna, medan visorna om emigranternas svårigheter är borta, enligt Ann-Charlotte Hanes Harvey.

– Det är en bild av det gamla agrara Sverige, ett bondsamhälle med röda stugor och sjöar. Den bilden fortsätter svensk-amerikaner att odla.

Officiellt får Ann-Charlotte Hanes Harvey i Filipstad utmärkelsen under John Ericssondagen i Filipstad på lördagen.

Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor