VAR HÄNDE DET?
Karlstad | Hela kartan

Grundviken kan få 1 700 bostäder

KARLSTAD: Nästa fas i utbyggnaden av Västkust

I dag skog och åkermark. I framtiden 1 700 bostäder? Grundviken, norr om Zakrisdalsudden, kan bli nästa fas i utbyggnaden av Västkust.
Publicerad: 2009-05-27 07:30
LÄS OCKSÅ:

– Grundviken är helt oexploaterat idag, så det är stora investeringar i infrastruktur som måste göras innan man kan börja bygga, säger Maria Lindström, stadsbyggnadsarkitekt på Karlstads kommun.

Planerandet av Grundviken har inte kommit lika långt som Zakrisdalsudden. Men under våren har ett förslag till planprogram för området varit utställt. I planprogrammet redovisas utgångspunkterna för den kommande detaljplaneringen.

Grundviken ska ha en naturnära profil med blandad bebyggelse och möjlighet till vattennära friluftsliv, enligt programmet. Man ska också ta hänsyn till översvämningsriskerna i planeringen.

Området är cirka 90 hektar stort och består i dag mest av skog och igenväxande åkermark. Totalt ska utrymme skapas för uppåt 1 700 bostäder. I vissa delar ska upp till sex våningar tillåtas, och eventuellt enstaka högre bebyggelse. I mer parknära områden ska husen vara lägre. Mark föreslås även reserveras för en ny skola eller förskola.

Längs Grundviksbäcken, från Ullebergsleden och ner till Vänern, ska den orörda naturen bevaras. Detta ska bli ett parkområde, som tillåts variera i bredd. Alkärret, vid bäckens mynning, bör också bevaras, enligt planprogrammet.

Vid vattnet rekommenderas offentliga mötesplatser, exempelvis ett mindre torg eller en kajpromenad. Programmet betonar vikten av ett stråk för allmänheten längs stranden.

Oro för ål och gös

Grundviken är uppdelad i en nordlig och en sydlig del, eftersom en kraftledning skär rakt genom området. Av säkerhetsskäl får inget byggas i närheten av ledningen. Avståndet 35 meter nämns i programmet, men länsstyrelsen pekar i sitt yttrande på att det bör vara större, både för säkerhetens och det visuellas skull.

Yrkesfiskarna undrar i sitt yttrande hur ålens yngelområde och gösens lekområde påverkas av ökad båttrafik efter utbyggnaden. Och bland yttrandena från allmänheten nämns en oro för djurlivets framtid och för höjden på de hus som hamnar nära Bergviks villaområde.

Magnus Hermansson
054-19 97 77
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor